Zlín - Velmi nízké teploty panující v posledních dnech přinutily pracovníky zlínské ZOO přestěhovat některé druhy zvířat do tepla chovatelského zázemí. V expozicích tak návštěvníci nenajdou třeba tučňáky Humboldtovy, labutě černé či supy Rüppellovy.
"Zatímco některá zvířata teď chodí ven jen opravdu na nezbytnou chvíli, například sloni afričtí, kterým mimochodem naši ošetřovatelé před vypuštěním do výběhu speciální vazelínou natírají uši, oblast kolem očí a spodní část chodidel kolem kopýtek, jiné jsme z obavy o jejich zdraví dočasně umístili do vnitřních prostor," popisuje ZOO Zlín na svých stránkách.
To se týká páru labutí černých z australské části zoo, supů Rüppellových z průchozí expozice v asijské části, nebo také skupiny tučňáků Humboldtových.
Tučňákům by hrozily omrzliny
"Ono to totiž není tak, že každý druh tučňáka si libuje v tomto chladném a mrazivém počasí, že snad všichni tučňáci milují led a sníh. Tak to opravdu není. Některé druhy se dokonce se sněhovou nadílkou ve své domovině ani nepotkají. Jeden druh například žije nedaleko rovníku, všichni pak obývají výhradně jižní polokouli. Některé druhy jsou tedy překvapivě teplomilné a z chladu mohou výrazně onemocnět, popřípadě hrozí riziko vzniku omrzlin. A to je také případ našeho tučňáka Humboldtova," vysvětlují pracovníci zahrady
Zvířata byla ve středu přemístěna do zázemí, kde teploty neklesnou pod bod mrazu. Tato místa však nejsou vytápěna na vysoké teploty, některé druhy menších zvířat by takovou náhlou změnu teplot nemusela přežít.
"Proto také bude možné, jakmile arktická vlna chladného počasí opadne, vrátit zvířata do obvyklých venkovních expozic. Tam si už i díky drobným úpravám poradí. V případě tučňáků Humboldtových jsou těmito úpravami míněny výhřevné lampy a sláma, které zajistí, že tučňáci nebudou mít větší potíže s tím vypořádat se s naší obvyklou zimou. Jakmile tedy nebudou noční teploty klesat řekněme k mínus 5°C, budou zvířata vrácena zpět do svých venkovních expozic," slibuje ZOO.