Lékaři žádají odchod ředitele nemocnice v Uh. Hradišti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 3. 2011 16:41
Hejtmanovi poslali otevřený dopis s žádostí, nyní podepisují petici
Proti řediteli by se mohla postavit až polovina lékařů v nemocnici
Proti řediteli by se mohla postavit až polovina lékařů v nemocnici | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - V uherskohradišťské nemocnici to opět vře mezi lékaři a ředitelem Antonínem Karáskem. Napjatá situace vyvrcholila otevřeným dopisem, ve kterém část lékařů žádá odstoupení svého šéfa.

"Ředitel Antonín Karásek dále eskaluje napětí v nemocnici a provádí kroky, které vnímáme jednoznačně jako jeho osobní mstu nejenom lékařům, kteří podali výpovědi, ale i primářům některých oddělení, kde výpovědí bylo nejvíce. Šíří atmosféru strachu, deziluze a marnosti," stojí v dopise, který byl adresován mimo jiné hejtmanovi Stanislavu Mišákovi.

Karásek se odmítl k výzvě podrobněji vyjadřovat. "Nevím kolik lékařů ji podalo a ani mi nebyla přímo adresována, proto na ni nebudu reagovat," řekl Aktuálně.cz.

Na žádost lékařů ale reagovali zástupci Starostů a nezávislých a KSČM, kteří vyzvali Radu Zlínského kraje, aby se postupy ředitele zabývala a případně jej odvolala. Podle nich Karásek destabilizuje odborné zázemí nemocnice, mstí se lékařům, kteří se účastnili výzvy Děkujeme, odcházíme a snaží se, aby z nemocnice odešli.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) následně řekl, že je pro něj tato informace nová. "Budu se tím zabývat, ale z objektivních důvodů na to nyní nemohu reagovat," uvedl.

Uherskohradišťská nemocnice byla jediná v Česku, která nechtěla akceptovat stažení výpovědí v rámci odborářské akce Děkujeme, odcházíme. Ředitel nakonec všechny lékaře vzal zpět s tím, že ztratili nárok na věrnostní příspěvek na penzijní připojištění.

Situace v nemocnici se ale podle lékařů i přes vzájemnou dohodu příliš nezlepšila. "Ředitel zasahuje při najímání nových lékařů do kompetencí primářů, vytváří nepřístupný nátlak na lékaře, kteří podali výpověď v rámci odborářské akce. Ředitelství v minulých týdnech změnilo systém rozepisování služeb jednotlivými primariáty a dalo jej do kompetence náměstkyni pro léčebně preventivní péči," uvedl poslanec, krajský opoziční zastupitel a člen dozorčí rady nemocnice Petr Gazdík. Jeho slova potvrdila i stranická kolegyně, poslankyně a krajská opoziční zastupitelka Alena Hanáková.

Zaskakují lékaři ze Slovenska

Komunistický poslanec Vladimír Koníček uvedl, že víkendové služby jsou obsazovány slovenskými doktory, kteří zde pracují bez zákonné doby na odpočinek. Podle informací KSČM jde i o více než 60 hodin nepřetržité práce.

"Zahraniční lékaři najímaní na služby dostávají za práci významně lepší finanční ohodnocení než kmenový personál nemocnice. Jejich hodinová mzda dosahuje 500 Kč," uvedl Koníček. Podle předsedy krajského klubu zastupitelů KSČM Ivana Mařáka chce Karásek slovenskými lékaři nahradit doktory, kteří se zúčastnili odborářské akce.

Podívejte se, jak vyjednávali lékaři s ministrem Leošem Hegerem:

Po nemocnici kolují podpisové archy za Karáskovo odvolání. Podle odboráře a lékaře Petra Vysloužila nejde o aktivitu místního lékařského odborového klubu. "Přišel za mnou jeden primář, zda jej podepíšu. Podepsal jsem. Ale jde čistě o iniciativu lékařů," poznamenal.

Gazdík uvedl, že petici za odvolání Karáska podepsalo již na 60 lékařů ze zhruba 200. "Počítají s tím, že toto číslo bude vyšší než 100. Prohlášení podepisují primáři, lékaři, zdravotní sestry," doplnil.

Ředitel nechtěl zrušit výpovědi

Situace v Uherském Hradišti se začala vyhrocovat poté, co Karásek oznámil, že ani jednoho lékaře, který podepsal výzvu Děkujeme, odcházíme, nevezme zpět bez klasického přijímacího řízení. Vyzval je, aby si, pokud mají zájem, podali žádost o přijetí do pracovního poměru.

To ale doktoři odmítli. Znamenalo by to totiž, že by pro ně platila například i tříměsíční zkušební doba. Později Karásek rozhodl, že dvěma hlavním odborářům - Petru Vysloužilovi a Janu Uhýrkovi - od 21. února do vypršení výpovědi nepřidělí žádnou práci.

Nakonec ředitel oznámil, že všechny lékaře vezme zpět bez dalšího, ztratí ale nárok na věrnostní příspěvek. Podle Karáska mu tento návrh doporučil hejtman Mišák a on na něj přistoupil.

 

Právě se děje

Další zprávy