Dohoda s lékaři přinesla stamiliony černým fondům

Petr Holub
16. 2. 2011 5:15
Nemocnice mohou dostat až 350 milionů, které nemusí svým zaměstnancům vyplatit
Ministr Leoš Heger a odborový lídr dr. Engel.
Ministr Leoš Heger a odborový lídr dr. Engel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dohoda ministra zdravotnictví Leoše Hegera s lékaři, která má ukončit akci Děkujeme, odcházíme, přinese nemocnicím peníze, jejichž využití bude vláda těžko kontrolovat.

Zde je vysvětlení.

Konec lékařských protestů, který má dnes posvětit vláda i odboráři, zajistil slib ministra Leoše Hegera, že letos přidá na mzdách pro každého lékaře 110 tisíc korun.

V nemocnicích je podle ministra 18 213 lékařů, celkem tak přijde na mzdové náklady 2,003 miliardy korun.

Ministrův výpočet má však chybu, v nemocnicích tolik lékařů není. Asociace českých a moravských nemocnic odhaduje jejich počet nejvýš na 15 tisíc.

V takovém případě mají nemocnice podle dohody s ministrem nárok na celých 350 milionů, které nemusí svým zaměstnancům vyplatit.

Co se s penězi stane, na tom se mohou bez kontroly dohodnout pojišťovny, které peníze posílají, s managementem nemocnic. Ministerstvo tomu nemůže zabránit, pokud nezjistí skutečný stav doktorů.

Maximum podle pojišťoven

Ministr Heger přislíbil zvýšit mzdy nejen lékařům nemocnic s akutní péčí, ale také doktorům z léčeben pro dlouhodobě nemocné, odborných ústavů a zdravotní záchranné služby.

Ministerský statistický ústav ÚZIS uvádí, že v akutních nemocnicích pracují lékaři na 18 853 úvazky, v ústavech a léčebnách eviduje 1638 úvazků a u záchranné služby jich je 1016.

Z hlášení nemocnic tedy statistici vypočetli celkem 21 507 úvazků. Heger se opírá o druhé dodatky ze smluv, které uzavírají nemocnice s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Vychází mu tak o 3300 lékařů méně.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o údaje, které jsou součástí smluvního vztahu, tak je považujeme v dané situaci za relativně nejpřesnější," vysvětluje ministrův náměstek Petr Nosek.

Údaje VZP přijali jako podklad jednání s ministrem také představitelé lékařů. Prezident lékařské komory Milan Kubek přesto pochybuje, že jsou správné.

„Během jednání jsem byl ujišťován, že rozdíl od skutečného stavu je nepatrný. A neměl jsem argumenty, kterými bych ministerská čísla zpochybnil," popisuje Kubek průběh jednání. Podle něj je jisté pouze to, že lékařů v nemocnicích není víc.

Kolik máš IČP, tolikrát jsi lékařem

Dotázaní experti však tvrdí, že lékařů může být ve skutečnosti výrazně méně.

Údaje pojišťoven totiž pouze shrnují požadavky na personální vybavení nemocnic. Nemocnice mají přirozeně zájem na tom, naplnit požadované úvazky co nejmenším počtem lékařů.

Mají přitom k dispozici dostatečné prostředky, jak znemožnit pojišťovnám kontrolu.

Dotazníky pojišťoven se sice ptají na rodná čísla lékařů v jednotlivých odděleních, nemocnice je však nemusí vyplnit. Proto se spokojují s tím, že za lékaře vyplní pouze jeho IČP (identifikační číslo personálu). Za jednoho lékaře je možné vyplnit několik IČP, třeba jako zaměstnance, smluvního pracovníka a pracovníka dodavatelské firmy.

Nemocnicím se vyplatí „zaměstnat" a platit lékaře, i když v nemocnici vůbec nepracuje jako odborného garanta odborné kvality na oddělení.

Existují různé názory

„Podle mých zkušeností pracuje průměrný lékař na 1,5 nebo 1,6 úvazku," potvrzuje praxi mrtvých duší Stanislav Fiala, který řídí kancelář Asociace českých a moravských nemocnic.

Aktuálně.cz se pokoušelo získat interní informace o počtu lékařů ve středočeských nemocnicích. V jedné z nich získalo odpověď, že na to existují různé názory. Tyto „názory" se v této jediné nemocnici pohybují mezi 114 a 190 lékaři.

Fiala odhaduje, že v akutních nemocnicích pracuje maximálně 14 tisíc lékařů. Po započtení ústavů a záchranné služby se horní hranice posune maximálně na 15 tisíc.

I když ministerský ÚZIS například uvádí v záchranné službě přes tisíc lékařů, kmenových pracovníků je podle Fialy čtvrtina. Zbylá místa zaplní lékaři z nemocnic, převážně z oddělení chirurgie a ARO, kteří si u záchranky přivydělávají.

Tento odhad potvrdil průzkum Aktuálně.cz. Ukázal, že například v Ústeckém a Olomouckém kraji nedosahuje počet lékařů zaměstnaných u záchranné služby ani polovinu stavu, který by odpovídal počtu obyvatel.

Volné stamiliony

Platy lékařů mají podle dohody s ministrem Hegerem vyrůst o 5 až 8 tisíc měsíčně. Pojišťovny proto zvýší letošní platby nemocnicím o dvě miliardy korun.

Díky nadsazenému odhadu personálu je k dispozici dostatečně velký polštář v řádu stovek milionů. Lékaři na peníze z polštáře nemohou podle dohodnutých pravidel dosáhnout. Zvýší se jim platové tarify, zvýšit odměny za dohody o pracovní činnosti či dodávku služeb z mimořádné dotace nepůjde.

Peníze mohou zůstat pojišťovnám, pokud vyšlou do nemocnic kontroly, aby odhalily praxi černých duší. Pokud ale nic neodhalí, mohou stovky milionů rozdělit podle svého uvážení manažeři nemocnic.

 

Právě se děje

Další zprávy