Zlín - Hnutí za Morální Očistu Radnice (M.O.R.) se štěpí, koalice vládnoucí ve Zlíně tak přichází o většinu. Tři lidé odcházejí na protest proti dosazování členů ODS do městských společností.
Tři lidé ze sedmičlenného klubu M.O.R., bývalá náměstkyně primátora Eva Štauderová a zastupitelé Jiřina Gajdošíková a Miroslav Rafaja, dnes oznámili, že odcházejí do opozice. Důvodem je údajné porušování koaliční smlouvy a dosazování členů opoziční ODS do orgánů městských společností, čímž si koalice prý kupuje hlasy strany, proti které se před volbami hlavní koaliční strana TOP 09/STAN nahlas vymezovala.
Koalici tvoří kromě zbývajícího kvarteta M.O.R. deset zástupců TOP 09/STAN, tři lidovci a dva lidé ze Zlínského hnutí nezávislých (ZHN). Podporuje ji i bývalý radní Jiří Viktorín, který byl zvolen za Věci veřejné a nyní je nezařazený. Dohromady má koalice v 41členném sboru 20 hlasů. V opozici je sedm sociálních a šest občanských demokratů, po třech komunistech a "odpadlících" z M.O.R. a dva nezařazení zastupitelé.¨
Podle primátora Miroslava Adámka (TOP 09/STAN) bude koalice nyní více o jednotlivých návrzích diskutovat s opozicí. "Počty jsou jasné," řekl ČTK Adámek. Otázka na přibrání dalšího koaličního partnera je podle něj předčasná.
Předseda klubu zastupitelů ODS Miroslav Hladík zapojení své strany do koalice odmítl. "Sice se říká, 'nikdy neříkej nikdy', ale my jsme po výsledku minulých voleb řekli, že budeme čtyři roky v opozici," řekl. Diskuse o návrzích podle něj již byla. Tvrzení Štauderové o 'skryté koalici' Hladík odmítl, ODS prý jen vykonává kontrolní činnost.
"Odpadlíci" od koalice vyzvali i zbylé členy M.O.R. k rezignaci a dodržení slibu voličům. Náměstci primátora Bedřich Landsfeld a Jiří Kadeřábek, radní Josef Novák a zastupitel Jan Štětkář to odmítli. Podle nich vedení města programové prohlášení rady neporušuje a ODS Zlínu nevládne. Krok bývalých kolegů, kteří podle nich s koalicí nehlasovali už několik měsíců, berou i jako opuštění zastupitelského klubu M.O.R.
Podle Štauderové je ale už nyní na magistrátu "skrytá koalice s ODS realitou". "Dělají se výměnné obchody, kterými mají být hlasy zástupců ODS koalici zajištěny. Z tohoto důvodu dnešní vedení radnice zametá zásadní problémy minulosti pod koberec. Mimo jiné má být v zastupitelstvu prosazeno odvolání našeho zástupce (Miroslava Rafaji) ve Vodovodech a kanalizacích Zlín (VaK), který se stal v dozorčí radě nepohodlným a má být nahrazen zástupcem ODS Miroslavem Hladíkem," uvedla Štauderová.
Dodala, že Rafaja "začal prověřovat provozní model ve vodárenství v regionu, kvůli němuž je na Zlínsku jedna z nejvyšších cen vody v ČR". Podle Landsfelda bude však Rafaja odvolán kvůli svým podnikatelským aktivitám v Moravské vodárenské, která je generálním dodavatelem VaKu.
"Jde o morální střet zájmů," míní Landsfeld. Rafaja s Moravskou vodárenskou spolupracoval v oblasti požární ochrany, zakázka prý činila 17 100 korun. Jako střet zájmů to nevnímá.
Budoucnost hnutí M.O.R., které nemá členskou základnu ani strukturu politické strany, je nejistá. "Faktem je, že tato situace občanským seskupením do budoucích voleb nenahrává," řekl Landsfeld. Kromě sedmi zastupitelů bylo v roce 2010 na kandidátce dalších 33 lidí. "Máme jen zastupitelský klub. Chápeme to tak, že má právo za hnutí mluvit," uvedl. Podle bývalého radního Pavla Jungmanna jsou ale hnutím M.O.R. lidé kolem Štauderové, protože "dodržují jeho program".