Bývalý rektor neupěl se stížností, stíhání je oprávněné

ČTK ČTK
7. 6. 2011 17:38
Podle Hozovy stížnosti je stíhání nezákonné. Podle policie škola neoprávněně čerpala peníze

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého rektora Univerzity Tomáše Bati (UTB) Ignáce Hozy proti trestnímu stíhání za údajný dotační podvod.

Podle Hozovy stížnosti je stíhání nezákonné. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu, vyplývá z databáze usnesení soudu.

Hoza konkrétně navrhoval zrušit lednové rozhodnutí zlínských kriminalistů a následné únorové usnesení státního zástupce, jenž odmítl stížnost proti zahájení trestního stíhání.

"Tato rozhodnutí nevykazují znaky zjevné libovůle, a z hlediska ústavněprávního proto obstojí. Výše uvedeným konstatováním ovšem Ústavní soud nikterak nemíní předjímat další průběh trestního řízení," stojí v usnesení senátu ÚS se zpravodajkou Michaelou Židlickou.

Univerzita čerpala neoprávněně peníze, tvrdí policie

Hoza podle ÚS může uplatnit své námitky v rámci obhajoby ve všech následujících fázích trestního řízení, a poté případně znovu i před Ústavním soudem.

Zlínská policie tvrdí, že škola neoprávněně čerpala asi sedm milionů korun jako státní příspěvek na studenty přijaté do studijních programů, na které fakulta logistiky a krizového řízení neměla potřebné akreditace. Všichni studenti později přešli na akreditované obory.

Spolu s Hozou policie stíhá také někdejšího děkana fakulty Vladimíra Mrkvičku a kvestora Alexandra Černého. Hoza v dřívějším vyjádření vinu popřel.

Z čela univerzity odešel Hoza již v roce 2010. Odvolal jej akademický senát. Důvodem byly pochybnosti kolem několikasetmilionového projektu na výstavbu vědecko-technického parku v Uherském Hradišti.

 

Právě se děje

Další zprávy