Zlínská univerzita je bez šéfa. Klaus kývl

Adam Junek
25. 5. 2010 14:25
Rektorovi zlomil vaz stamilionový projekt technologického centra
Foto: Ludvík Hradilek

Zlín/Praha - Zlínská Univerzita Tomáše Bati je definitivně bez rektora. Na návrh Akademického senátu školy totiž vláda spolu s prezidentem Ignáce Hozu odvolali. Vláda tak učinila na včerejším zasedání bez rozpravy, prezident Václav Klaus pak podle informací deníku Aktuálně.cz dekret neprodleně podepsal a expedoval jej do Zlína.

Odvolání je platné k poslednímu květnovému dni. Podle pravidel pak školu povede statutární zástupce školy, tedy prorektor Vojtěch Křesálek. A to do doby, než Akademický senát zvolí nového rektora.

Brzy bývalý rektor Hoza však již ministerstvo školství upozornil, že byl s nejvyšší pravděpodobností odvolán protiprávně. Akademický senát, který v dubnu jeho odvolání odhlasoval, totiž podle něj funguje proti pravidlům. Hoza žádal ministryni o nápravu, než podnikne "příslušné správní kroky".

Neplatný senát?

Škola totiž převáděla studenty mezi Fakultou technologickou a nově vzniklou Fakultou logistiky a krizového řízení. Jenže celý proces nebyl řádně posvěcen Akreditační komisí. V Akademickém senátu jsou ale zastoupeni studenti obou fakult, takže v zásadě má fakulta technologická nadpočetní zastoupení studentů. Od března letošního roku jsou tak jeho rozhodnutí zpochybnitelná.

"Akademický senát se rozhodl, že mu jako rektor nevyhovuji, to plně akceptuji, ale problém se týká ale i volby kandidáta na následujícího rektora. Volba by měla stejné problémy s platností. A to už vůbec nemluvím o dokumentech, jakými jsou Závěrečná zpráva o hodnocení, Pravidla rozpočtu, Rozpočet a další, pro univerzitu neméně důležité dokumenty," uvedl k tomu Hoza.

Oficiálním důvodem k odvolání rektora Hozy se stal podnět studentského senátora, podle nějž Hoza proti zákonem stanoveným pravidlům podával akademickému senátu a správní radě rozdílné informace, čímž jim znemožňoval správné rozhodování.

Jde "jen" o peníze

Jádrem sporu je ale podle informací deníku Aktuálně.cz rozsáhlý vědecký projekt za stamiliony korun. Jde o Vědecko-technologický park v Uherském Hradišti, který má vyjít na více než půl miliardy korun. Dotaci 300 milionů korun má poskytnout ministerstvo průmyslu a obchodu, dalších 260 milionů pak soukromý investor.

Správní radě, v níž sedí kromě Šojdrové také primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) a bývalý hejtman Libor Lukáš (také ODS), se nelíbí, že soukromý investor parku je zároveň vlastníkem pozemků, které má škola za 35 milionů korun vykoupit.

Sami radní pak připouštějí, že až do doby, kdy se jednalo o projektu parku, neměli s rektorem potíže.

Kritici správní rady upozorňují, že bývalý hejtman stojí za rozsáhlým investičním projektem průmyslové zóny v Holešově. V případě nezdaru vědeckého parku by bylo možné právě tam dotace pro Zlínský kraj přesměrovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy