Zlín - Případ dotačního podvodu, z něhož jsou obžalováni tři funkcionáři Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně, projedná krajský soud.
Státní zástupce podal obžalobu už loni, krajský soud mu ale věc vrátil k doplnění důkazů. Olomoucký vrchní soud ale v těchto dnech vyhověl stížnosti státního zástupce, a tak krajský soud musí nařídit hlavní líčení.
V případu jsou stíháni někdejší rektor školy Ignác Hoza, bývalý děkan fakulty logistiky a krizového řízení (FLKŘ) Vladimír Mrkvička a kvestor univerzity Alexander Černý.
"Nesouhlasili jsme s tím, že je nutné vracet věc do přípravného řízení," řekl ve středu mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy s tím, že do doručení rozhodnutí stranám nemůže jeho důvody blíže komentovat. Podle informací z trestní kanceláře zlínského krajského soudu hlavní líčení zatím nařízeno nebylo. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí všem třem mužům pět až deset let vězení.
Škola údajně neměla potřebné akreditace
Podle obžaloby se muži pokusili vylákat od státu sedm milionů korun, vyplaceno bylo 5,46 milionu korun. Podle policie škola neoprávněně čerpala sedm milionů korun jako státní příspěvek na studenty přijaté do studijních oborů, na které FLKŘ neměla potřebné akreditace.
UTB ale odmítla to, že peníze dostala. Trojice obviněných je údajně zodpovědná za převedení části studentů technologické fakulty na nově zřízenou fakultu logistiky.
Šlo o 785 studentů bakalářského programu a 287 studentů magisterského programu. Podle policie však škola na začátku akademického roku 2009/2010 neměla na sporné studijní programy potřebné akreditace. Přesto na studenty údajně získala příspěvek. Všichni studenti později přešli na akreditované obory. Hoza v dřívějším vyjádření vinu odmítl. Proti svému trestnímu stíhání podal stížnost k Ústavnímu soudu, jenž ji ale odmítl.
Hoza řekl, že za ekonomickou stránku univerzity je odpovědný kvestor, který mu připravoval podklady a měl by kauzu vysvětlit. Černý tvrdil, že věci uvedené v usnesení o zahájení trestního stíhání nejsou v kompetenci kvestora. Vedení UTB se kvestora zastalo. Podle něj způsobilo kauzu hlavně neprofesionální rozhodnutí tehdejšího rektora a děkana fakulty.
Hoza byl s účinností od 1. června 2010 z funkce odvolán. Ke konci předloňského srpna skončil jako děkan FLKŘ Mrkvička. Studenti zbývajících studijních programů byli převedeni na jiné fakulty univerzity, aby mohli ve studiu pokračovat.
Vedení školy poté jednalo s ministerstvem školství o úpravě příspěvku univerzitě, který byl prý o sedm milionů korun snížen. Podle univerzity se chyba týkala pouze evidence studentů, ne hospodaření.