Živě: Kamiony vyproštěny, kolony se daly do pohybu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 12. 2012 17:04
Nákladní vozy se velice často dostávaly kvůli počasí do potíží
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Reuters

Praha - Řadu hlavních tahů v zemi v úterý ráno blokovaly nehody, na kterých měly značný podíl sníh a náledí.

Ráno a dopoledne se například tvořily několikakilometrové kolony kvůli nehodě kamionu na dálnici D8 na Mělnicku.

Sníh a náledí pokryly zejména méně frekventované silnice nebo cesty ve vyšších polohách. Problémy se ale nevyhnuly ani vytíženým úsekům.

Ledovka ztěžovala jízdu třeba i na D5, kde také uvízl kamion. Právě nákladní vozy se velice často dostávaly kvůli počasí do potíží.

Zhruba čtyři hodiny blokovala nehoda kamionu od rána dopravu na dálnici D8 na Mělnicku. Kamion sjel do příkopy, podle policie zřejmě řidič nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky. Až před 10:00 byl provoz zcela obnoven a zmizela několikakilometrová kolona aut.

Kvůli vyprošťování kamionu byl také uzavřen po 8:00 asi na půl hodiny exit 68 Chýšť na dálnici D11 ve směru do Hradce Králové.

V Pardubickém kraji uvízly kamiony ještě na několika úsecích silnic prvních tříd.

Foto: Začal advent, mrzne a Evropu zasypal sníh

Rovněž na dálnici D5 v Plzeňském kraji způsobilo počasí velké problémy. Na úseku od Rozvadova až do Plzně byla podle policie ráno ledovka a na 117. kilometru směrem na Plzeň uvízl kamion. Dálnice je ale v tomto směru průjezdná.

Další nehoda kamionu zastavila kolem 08:00 dopravu na vytížené silnici I/48 nedaleko Nového Jičína. Řidič nákladního vozu podle policie nezvládl řízení, dostal smyk a narazil do sypače.

Kolize se obešla bez zranění, ale provoz na důležité komunikaci k hranicím s Polskem i se Slovenskem se podařilo úplně obnovit až za dvě hodiny.

Několik havárií se už stalo i na rychlostní silnici R6 mezi Karlovými Vary a Březovou. Mezi Novým Sedlem a Sokolovem dokonce silnici po 10:00 zcela zablokovala nehoda kamionu.

Sněhovou kalamitu sledujeme v online reportáži.

Mrazivé počasí posledních dnů si v Praze vyžádalo první oběť. Záchranáři v úterý odpoledne našli v Praze 4 asi čtyřicetiletého muže, který podle všeho podlehl následkům podchlazení. V ČR od pátku zemřelo nejméně osm lidí.

Kamiony mají po celodenním sněžení problémy ve stoupáních v Libereckém kraji. Místy připadlo až deset centimetrů a rozbředlý sníh leží i na rychlostní silnici R35 mezi Libercem a Turnovem, informoval Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. "Kamiony bojují se sněhem ve stoupání od Tanvaldu na Harrachov. Jezdí tam sice traktor i sypač, řidičům ale dělá problémy i ta malá vrstva dvou až tří centimetrů," uvedl Pospíšil.

Všechny komunikace v Jihočeském kraji jsou stále sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Sněžení neustalo ani odpoledne a podle policie platí horší stav silnic pro území celého kraje. Na řadě vozovek se tvoří sněhové jazyky, platí to především o Prachaticku a Českokrumlovsku. "Od ranních hodin se staly tři desítky dopravních nehod," uvedla jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová. Při srážce osobního vozu s dodávkou utrpěl dnes po poledni u Protivína těžké zranění muž. Řídil osobní vůz a nedal přednost v jízdě. "Možná, že se na té chybě podepsala i špatná sjízdnost. Ostatní nehody se většinou obešly bez zranění," dodala.

Silné sněžení komplikuje provoz na silnicích v Ústeckém kraji. Na dálnici D8 přes Krušné hory uvázl kamion a kvůli jeho vyproštění musela být dálnice na 30 minut uzavřena. Podle policie na dálnici leží třícentimetrová vrstva sněhové břečky sjízdná jen s velkou opatrností. Odpoledne se situace na severočeských silnicích celkově zhoršila a přibylo nehod. Rozbředlý sníh leží i na silnicích v nížinách, ve vyšších polohách ho je na řadě míst souvislá vrstva. Největší dopravní problémy jsou zejména v severní části kraje, na Děčínsku jsou zasněžené i silnice první třídy. Ve Šluknovském výběžku se podle policejního webu odpoledne staly minimálně tři nehody.

Tah z Hradce Králové na Moravu je po hodině zase průjezdný. Auta musela v kolonách čekat na vyproštění nákladních vozů. Jeden kamion havaroval mezi Holicemi a Ostřetínem. Kabina zůstala mimo vozovku, návěs zasahoval přes oba jízdní pruhy. U Horních Ředic narazil do stromu další kamion, návěs zatarasil velkou část komunikace.

Dvě nehody kamionů u Holic na Pardubicku zablokovaly provoz na frekventované silnici I/35 z Hradce Králové na Moravu. Komunikace je zcela uzavřena. Jeden kamion havaroval mezi Holicemi a Ostřetínem, druhý mezi Holicemi a Chvojencem. "U Ostřetína řídí provoz policisté kyvadlově, u Chvojence se projet nedá. Objízdná trasa zatím nebyla stanovena," řekl mluvčí krajské policie Jozef Bocán.

Po 10:00 byla doprava mezi Novým Sedlem a Sokolovem zcela uzavřena kvůli nehodě kamionu, který zablokoval celou silnici. Doprava je odkláněna přes Loket.

Foto: Tak řidiči v Česku bourají na namrzlých silnicích

Provoz na dálnici D8 byl před 10:00 zcela obnoven. Dálnici blokovala čtyři hodiny nehoda kamionu na Mělnicku a tvořily se několikakilometrové kolony. Provoz na dálnici se ale ještě krátkodobě zcela zastaví kolem 12:00 při vyprošťování kamionu.

"Od ranních hodin se stalo na komunikacích dvě desítky dopravních nehod. Upozorňujeme řidiče, aby jezdili opatrně a obezřetně, protože na silnicích se vytváří námraza," řekla jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířové. Nehody, které se staly, nebyly vážné. U některých ale museli zasahovat hasiči, když pomáhali vyprošťovat vozy z příkopů nebo uvolňovat neprůjezdná místa, řekla jejich mluvčí Vendula Matějů.

Podle vedoucího zimní údržby krajských silničářů Josefa Bulky je v Karlovarském kraji největší problém na silnici R6, hlavně v úseku mezi Březovou a Novým Sedlem. "Přestože jsme tam od půlnoci byli několikrát, opakovaně se tam tvoří náledí. Úsek jsme osadili varovnými značkami, ale řidiči tam stále jezdí příliš rychle. V tomto úseku je třeba jet opravdu pomalu," nabádá řidiče Bulka. Řidiči by ale měli dát pozor i v horských oblastech. "I když sníh jen poletuje, větší problémy nám dělá vítr. V Krušných horách a ve Slavkovském lese se vytvářejí sněhové jazyky a závěje," dodal Bulka.

Nehoda kamionu na Mělnicku před 06:00 zablokovala dálnici D8 zhruba na 12. kilometru ve směru na Prahu. Kolona nyní měří dva kilometry, dálnice je částečně průjezdná, řekl mluvčí policie Jakub Vinčálek. Řidiči mohou očekávat potíže od 12. po 20. kilometr. Provoz se ještě krátkodobě zastaví při vyprošťování kamionu, policie ale zatím neví, kdy bude vůz odtahován.

Kvůli vyprošťování kamionu byl po 8:00 asi na půl hodiny uzavřen na dálnici D11 ve směru do Hradce Králové exit 68 Chýšť. Kamiony uvízly také v kopci na silnici I/37 u Trhové Kamenice na Chrudimsku, kde je ostatní auta musejí složitě objíždět. Podobná byla situace ráno na silnici I/17 u Podhořan na Chrudimsku, nákladním autům se podařilo postupně pokračovat v cestě.

Dvaatřicetiletá řidička osobního automobilu Reanault Megane havarovala na silnici u Skaštic. Na zamrzlé a kluzké vozovce dostala po projetí mírnou levotočivou zatáčkou smyk, vyjela mimo cestu a havarovala v příkopu, kde narazila do vzrostlého stromu. Utrpěla lehké poranění. Uvnitř vozu se nacházely také dvě děti. Obě vyvázly bez zranění.
Dvaatřicetiletá řidička osobního automobilu Reanault Megane havarovala na silnici u Skaštic. Na zamrzlé a kluzké vozovce dostala po projetí mírnou levotočivou zatáčkou smyk, vyjela mimo cestu a havarovala v příkopu, kde narazila do vzrostlého stromu. Utrpěla lehké poranění. Uvnitř vozu se nacházely také dvě děti. Obě vyvázly bez zranění. | Foto: Policie ČR

Nehoda sypače a zahraničního kamionu zablokovala dnes ráno dopravu na silnici I/48 nedaleko Nového Jičína. Kolize, která se obešla bez zranění, na nějakou dobu zcela zastavila provoz na důležité komunikaci k hranicím s Polskem i se Slovenskem. Policisté předpokládají, že po 09:00 se jim podaří zprovoznit alespoň jeden směr. Jím by pak kolem místa nehody mohli projíždět řidiči v obou směrech. Do té doby by řidiči měli využívat objízdné trasy vedoucí přes Ostravu či po dálnici. Více čtěte ZDE

Hlavní tahy v Praze jsou většinou sjízdné. Méně frekventované silnice ale může pokrývat vrstva uježděného sněhu, řidiči si tak musí dávat pozor. Kromě vozů na silnicích nasadila Technická správa komunikací (TSK) také stovky lidí a desítky strojů na čištění chodníků. "Řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností," uvedl mluvčí pražské TSK Tomáš Mrázek. Mrázek. "Hlavní tahy jsou vesměs průjezdné, minimálně v jednom jízdním pruhu. Lepší situace je v centru, kde jsou teploty o něco vyšší. Na méně frekventovaných silnicích a ve vyšších polohách ale může být ujetý sníh," varoval.

Ledovka už podle policie ztěžuje jízdu po největším tahu v Plzeňském kraji, dálnici D5. "Dálnice D5 je celá problémová, na celém úseku od Rozvadova do Plzně je ledovka, nejhorší je to v části u Ostrova. Dokonce na 117. kilometru směrem na Plzeň uvízl kamion, dálnice je ale v tomto směru průjezdná," uvedla policejní mluvčí Hana Štefflová. Podle policie se v kraji stalo mnoho dopravních nehod, žádná ale nebyla s vážným zraněním. "Většinou se jednalo o to, že vůz sjel do příkopu," dodala Štefflová.

Na většině území Královéhradeckého kraje stále sněží, všechny silnice zůstávají se zvýšenou opatrností sjízdné. Na hlavních silničních tazích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na menších cestách a horských silnicích je vrstva uježděného sněhu. V některých oblastech je kvůli sněhovým přeháňkám snížená dohlednost, upozorňují silničáři.

Sníh komplikuje dopravu na silnicích v Pardubickém kraji. Všechny cesty jsou sice sjízdné, ale na vozovkách leží vrstva rozbředlého nebo ujetého sněhu. Opatrní by měli být řidiči zvláště na Hlinecku, Chrudimsku, v okolí Poličky, Žamberka, Svitav a Lanškrouna. Na Moravskotřebovsku může být sněhová vrstva i zledovatělá.

Silnice v Ústeckém kraji jsou většinou mokré, na horách s rozbředlou či uježděnou vrstvou sněhu. Na dálnici D8 od Ústí nad Labem k hranici s Německem je místy mlha, na úseku mezi Bílinkou a Prahou skončilo ráno auto v příkopu. Sněží jen místy, většinou jsou silnice s opatrností sjízdné.

Husté sněžení ráno přerušilo provoz na trati mezi stanicemi Praha Radotín a Praha Smíchov. Sníh zavál výhybku a musely být zrušeny tři vlaky, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Provoz se podařilo obnovit kolem 7:45.

Výhybku v Radotíně zavál sníh před 7:00. Vedle tří zrušených vlaků se omezení dotklo i několika dalších rychlíků a osobních spojů. Problémy se zavátými výhybkami mají také pražské stanice Horní Počernice, Krč a Řeporyje, tam se však daří udržovat plynulý provoz, uvedl Ptačinský.

Noční sněžení přidělalo ve Zlínském kraji starosti především nákladním automobilům, které měly problémy v kopcích. Kolem 5:00 byl například kvůli hustému sněžení a sněhovým jazykům pro nákladní auta nesjízdný tříkilometrový úsek mezi obcemi Komňa a Starý Hrozenkov na Uherskohradišťsku.

Sněhová nadílka nadále komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Nejvíce sněhu napadlo tradičně na Valašsku, kde silnice pokrývá ujetý sníh od pěti do deseti centimetrů, místy jsou vyjeté dokonce i koleje. Přes noc přitom přibyly další centimetry sněhu, rozbředlý sníh tak pokrývá i vozovky v ostatních regionech Zlínského kraje.

Silnice v Olomouckém kraji pokryl nový sníh, podle silničářů ho přes noc napadlo do deseti centimetrů. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na hlavních tazích se nachází sněhová kaše po chemickém posypu, na inertně udržovaných silnicích je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. "Všechny sypače a pluhy jsou v terénu, řidiči by měli jezdit opatrně," uvedl dispečer jesenických silničářů.

Jak přijížděly kamiony od České Skalice, nemohli se ti, kteří čekali u přechodu v Náchodě, zařadit do jízdního pruhu.
Jak přijížděly kamiony od České Skalice, nemohli se ti, kteří čekali u přechodu v Náchodě, zařadit do jízdního pruhu. | Foto: Adéla Vlachová

Namrzlé silnice komplikují od noci dopravu v Karlovarském kraji. Po pondělním oteplení začalo opět mrznout a na silnicích se místy objevuje náledí. Silnice nižších tříd jsou pod vrstvou ujetého nebo rozbředlého sněhu. Policie upozorňuje řidiče na nehody a odstavené kamiony.

Komplikace jsou i na hlavním tahu krajem, na silnici R6. "Osobní auto havarovalo ve směru z Karlových Varů na Sokolov u Nového Sedla. Na silnici jsou i odstavené kamiony," uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Valenta.

Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné, i na hlavních tazích ale leží zbytky rozbředlého sněhu. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Pozor by si měli dát řidiči v Jizerských horách, kde fouká vítr a na některých silnicích nižších tříd vytváří sněhové jazyky.

"Vítr zafoukává silnici z Jablonce na Kopaninu, sněhové jazyky se tvoří i na cestě na Jizerku a na silnici druhé třídy z Příchovic směrem na Vysoké nad Jizerou," řekl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. Problémy byly podle něj ráno hlášeny také na hlavní silnici v Zahrádkách na Českolipsku, kde uvízly tři kamiony ve stoupání. "Velmi rychle se to ale podařilo vyřešit a žádné další problémy už tam nejsou," dodal Pospíšil.

"Pořád přes nás přechází sněhové přeháňky, někde silnější, někde slabší. V nižších polohách okolo Plzně a tak do 500 metrů nad mořem se daří udržovat sjízdnost v jakžtakž slušném stavu," uvedl dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Jiří Slapnička. Ve vyšších oblastech regionu a v místech se sněhovou přeháňkou se tvoří závěje a sněhové jazyky. "Takže v těchto místech se silničáři snaží komunikace vůbec zprůjezdnit, nemá cenu sypat, dokud sněží," dodal. Vzhledem k teplotám kolem nuly je vysoké nebezpečí tvorby náledí a ujetého sněhu.

Sníh komplikuje dopravu v Plzeňském kraji, ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky. Po nočních přeháňkách a ranních teplotách kolem nuly navíc hrozí tvorba náledí. Sjízdné se daří udržovat silnice v nižších polohách, ve vyšších přibývá úseků, kde je místy protažen jen jeden jízdní pruh. Úplně zavřena je už od pondělí silnice mezi Klenčím pod Čerchovem a Postřekovem na Domažlicku. V kraji je nasazena veškerá technika silničářů.

U Nového Města na Moravě havarovaný kamion zastavil dopravu na železniční trati. Nehoda se obešla bez zranění. Provoz na trati mezi Žďárem nad Sázavou je zastaven, České dráhy zajišťují náhradní dopravu autobusy.

Na silnicích Vysočiny se během rána stala řada nehod. Dva osobní vozy havarovaly po ránu v Havlíčkově Brodě, nehoda se obešla bez zranění. U Cikháje na Žďársku skončil nákladní automobil po smyku v příkopu. U Jemnice na Třebíčsku se srazil autobus s osobním vozem, nikdo nebyl zraněn.

Na Třebíčsku a Žďársku komplikují dopravu sněhové přeháňky. Silnice jsou na Vysočině sjízdné, jízda však podle silničářů vyžaduje zvýšenou opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, na Pelhřimovsku a Žďársku na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Na vedlejších silnicích je ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Teploty na Vysočině se pohybují kolem nuly, vane slabý vítr. Na Třebíčsku se místy mohou tvořit sněhové jazyky.

Plné ruce práce měli silničáři s úklidem sněhové nadílky v brněnských ulicích. Podnik Brněnské komunikace vyslal v noci na úterý na úklid všech svých 21 posypových vozů. Od 03:00 spotřebovaly více než 220 tun posypových materiálů.

V Brně je nyní situace dobrá. Na Břeclavsku ale hrozí namrzání mostů, na Hodonínsku je nutná opatrnost v oblasti Bílých Karpat, kde leží na silnicích ujetý sníh. Na Znojemsku je v okolí Vranova nad Dyjí jeho vrstva vysoká kolem centimetru.

Vyhrnuli, posolili... A stěžovali si, že až tudy pojedou za pár hodin, nebude ani, že už tu byli.
Vyhrnuli, posolili... A stěžovali si, že až tudy pojedou za pár hodin, nebude ani, že už tu byli. | Foto: Adéla Vlachová

Většina silnic na jižní Moravě je po nočním sněžení sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Bezproblémová je jen dálnice D1. Většina dalších hlavních tahů v regionu je po chemickém posypu holá a mokrá. Na silnicích druhých a třetích tříd leží místy několikacentimetrová vrstva ujetého sněhu krytá posypem.

Dopravu ve středních Čechách místy komplikuje sněžení. Řidiči by měli být opatrní zejména na menších silnicích na Benešovsku, Příbramsku a Rakovnicku, kde se může vyskytovat ujetá vrstva krytá posypem. Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují i na hlavních tazích včetně dálnic a rychlostních komunikací.

Sněžení je po ránu hlášeno na Kladensku, Benešovsku, Příbramsku a v okolí Prahy. Na některých dálničních úsecích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na pražském okruhu a dálnici D1 mohou jízdu znepříjemnit zbytky sněhu po pluhování. Teploty v kraji se pohybují od minus čtyř stupňů Celsia do nuly, na většině území je zataženo a vane slabý vítr.

Dopravu v Jihočeském kraji komplikuje sníh, který v noci na úterý pokryl značnou část území. Všechny komunikace jsou proto sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na úseku dálnice D3 a na vozovkách I. třídy leží vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. O něco horší situace panuje na silnicích nižších tříd, které jsou například na Jindřichohradecku pokryty zledovatělým sněhem a posypem. Na Českobudějovicku a Táborsku je uježděná posypaná vrstva sněhu.

Teploty se v úterý po ránu v Jihočeském kraji pohybují od nuly do minus pěti stupňů. Přes den má být oblačno až zataženo a občas sněžit. Ve vyšších polohách se proto mohou tvořit na silnicích sněhové jazyky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy