Kauza Budínka končí, státní zastupitelství ji odložilo

ČTK ČTK
14. 10. 2013 12:14
Případ se týká poválečného násilí na německém obyvatelstvu v Dobroníně na Jihlavsku.
Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava/Brno - Případ Budínka, který se týká údajného poválečného násilí na německém obyvatelstvu v Dobroníně na Jihlavsku, dozorující státní zástupkyně Iveta Eichlerová odložila.

Kriminalisté ukončili vyšetřování už loni koncem roku, rozhodnutí bylo po přeložení do němčiny odesláno přibližně dvěma desítkám pozůstalých do Německa.

"Spis byl přezkoumán, v zákonné lhůtě si žádný z pozůstalých z německé strany nepodal proti rozhodnutí stížnost. Státní zástupkyně proto neshledala důvod, aby změnila rozhodnutí policie. Rozhodnutí nabylo právní moci," řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Prověřováním případu nalezených kosterních ostatků v lokalitách Budínka a U Viaduktu u obce Dobronín se kriminalisté na Vysočině zabývali přes dva roky.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky nejméně 13 místních Němců, kteří byli údajně zavražděni, vyzvednuty na pokyn policie v srpnu 2010. Podle některých zpráv lidé Němce na konci války ubili lopatami a motykami. Antropologové to nepotvrdili.

Další kosterní pozůstatky nejméně tří lidí byly nalezeny v květnu 2011 také v dobronínské lokalitě U Viaduktu. Byly stejně jako ostatky z Budínky předmětem znaleckého zkoumání v Antropologickém ústavu v Brně a genetické analýzy v Kriminalistickém ústavu v Praze. Ostatky byly pietně pohřbeny loni v září na Ústředním hřbitově v Jihlavě.

Souboj křížů

Nález ostatků vzbudil v Dobroníně velké emoce. Na louce Budínka, kde se našly ostatky nejméně 13 obětí, vztyčil jeden z dobronínských obyvatel na jejich památku železný kříž.

Podle mínění členů České strany národně sociální (ČSNS) šlo o členy nacistické strany NSDAP. V místě proto později umístili 64 dřevěných křížů, které měly připomínat oběti nacistického masakru ve Velkém Meziříčí v květnu 1945. Železný kříž natřeli členové ČSNS na růžovo.

Kvůli vypjatým emocím v Dobroníně hledali pozůstalí možnost pohřbení ostatků na jiných místech. Pietní uložení pozůstatků schválili zastupitelé nedalekého Ždírce, kteří se rozhodovali na základě výsledků ankety mezi obyvateli obce.

Většina lidí s uložením pozůstatků na tamním hřbitově souhlasila. Mluvčí pozůstalých Johann Niebler se však nakonec rozhodl pro pohřbení ostatků v Jihlavě.

 

Právě se děje

Další zprávy