Vysočina - Nemocnice na Vysočině se zatím zavírat nebudou.
Po jednání s řediteli všech pěti nemocnic to oznámil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
"Rozhodně nebereme situaci na lehkou váhu tak, jak to činí vláda," nechal se slyšet sociálnědemokratický šéf kraje.
"Z nemocnic na Vysočině by se úvazky po odchodu lékařů snížily z 636 na 357, tedy na 56 procent, což je šest z deseti, to je pořádný problém," dodal.
V případě, že by k masivnímu odchodu lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme skutečně došlo, kompletní péči by v klíčových odděleních byla schopna zajistit pouze nemocnice v Pelhřimově. Z ní totiž odchází lékařů nejméně.
"Máme pouze tu výhodu, že jsme schopni zajistit potřebnou péči, pouze však do určité kapacity," ujistil ředitel pelhřimovské nemocnice Jan Mlčák.
Lidé z druhého konce Vysočiny se však nemusí bát, že by o ně nebylo v případě nouze postaráno. Podle Běhounka je jednou z možností, jak věc řešit i pomoc praktických lékařů, kteří ji přislíbili.
"Tato krize se nesmí dotknout obyvatel Kraje Vysočina. Ministr zdravotnictví přislíbil pomoc praktiků," informoval Běhounek.
Podle hejtmana se situace ohledně výpovědí lékařů nijak nezměnila, žádný z nich svou žádost nestáhl.
"To je jen nafouklá bublina, informoval jsem se i v Praze a nikdo mi nepotvrdil, že by lékaři někde brali výpovědi zpět," doplnil Běhounek.
Nemocnice se zatím probírají strategiemi, jak postupovat a připravují krizové plány. "S lékaři o problémech mluvíme, neočekáváme však, že své výpovědi stáhnou. Musíme tedy připravit kroky k restrukturalizaci nemocnic," uvedl ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.
"Vycházíme z toho, že je stávající situace neměnná, proto připravujeme krizový plán, nemůžeme se nechat zaskočit," dodal hejtman. Jasněji bude podle hejtmana až po 17. lednu, kdy se koná další schůzka s řediteli nemocnic. Do té doby se ještě sejde Asociace hejtmanů s ministrem zdravotnictví, kde o nastalé situaci budou jednat.