Tisíce lékařů daly výpověď, teď začne vyjednávací válka

Michal Štůsek Michal Štůsek
3. 1. 2011 18:33
K 1. lednu 2011 dalo podle statistik odborů výpověď 3831 doktorů
Výpověď podalo podle odborů 3831 doktorů
Výpověď podalo podle odborů 3831 doktorů | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nemocnice začaly sčítat výpovědi, které podali lékaři v rámci výzvy "Děkujeme, odcházíme". Podle Lékařské odborové komory se k prvnímu dni v novém roce rozhodlo nemocnice opustit 3831 lékařů. Výrazná většina tak dodržela svůj příslib a výpověď podala.

Velká část nemocnic se přesto nebude bránit jejich návratu, pokud lékaři své rozhodnutí změní a do konce února výpovědi stáhnou.

Aktuálně.cz to potvrdili mimo jiné mluvčí Thomayerovy nemocnice i nemocnice Na Bulovce, které plánovaný odsun doktorů postihne v Praze nejvíce.

Jiná situace nastala ve Fakultní nemocnici Motol, kde již několik doktorů své výpovědi stáhlo. "Výpovědi klesají dramaticky, ale dokud to nemám na stole, nebudu počty potvrzovat," řekl ČTK ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Původně dalo v Motole výpověď 55 lékařů, v půli minulého týdne se snížil počet na 52 a v pátek znovu klesl.

Například na interní klinice, kde bylo původně 13 výpovědí, ji podle ČTK v pátek stáhlo deset lidí. Nejvážnější je v tuto chvíli situace na severu Moravy, ve Slezsku a na Vysočině, kde chce odejít 60 procent lékařů.

Kraje začínají jednat

Některé regiony se již rozhodly vzniklou situaci řešit a začaly jednat s vedením nemocnic. První schůzku má za sebou hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová, kteří se sešli s řediteli pěti krajských nemocnic.

"Dohodli jsme se na jednotném postupu všech krajem zřizovaných nemocnic. V tuto chvíli je pro nás prioritou zajištění akutní péče," řekl hejtman po jednání. S řediteli nemocnic se plánuje scházet každé pondělí až do vyřešení krizového stavu.

V Moravskoslezském kraji se bezpečnostní rada sejde 17. ledna, na Olomoucku v pátek. Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec svolal první jednání krizového štábu již na čtvrteční dopoledne, zde začnou řešit blížící se problémy se zajištěním zdravotní péče v regionu.

Čtyři nemocnice patřící Plzeňskému kraji chce k poslednímu letošnímu únoru opustit 82 lékařů, tedy 37 procent ze všech.

Ministr Leoš Heger se zatím se zástupci lékařských odborů nesešel. Na pátek ale svolal jednání s řediteli všech fakultních nemocnic.

V případě, že k hromadnému odchodu skutečně dojde, je ministr připraven přesvědčit hejtmany, aby vyhlásili stav nebezpečí, a donutili tak lékaře, aby se do práce vrátili. Pokud ne, hrozila by jim pokuta až ve výši 50 tisíc korun.

Hejtmani z opoziční ČSSD tento postup ale odmítají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy