Dobronínský kříž potřebuje souhlas neznámého majitele

Domácí Domácí
8. 10. 2011 7:52
Je pravděpodobné, že vlastníkem pozemku je stát
Dřevěný kříž byl po útoku vandala nahrazen železným.
Dřevěný kříž byl po útoku vandala nahrazen železným. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín (Jihlava) - Louka Budínka, na které stojí železný kříž, stále nemá svého majitele.

O osudu památníku, který má připomínat poválečný masakr nejméně třinácti lidí, mají totiž rozhodovat jak úředníci, tak majitel pozemku, na němž kříž stojí. Informoval o tom server iDNES.

Autor památníku, Milan Litavský z Dobronína, bojuje už dva měsíce o dodatečné povolení k umístění kříže. Musí doložit, že stavba je v souladu s územním plánem obce, kvůli bezpečnosti musí také předložit statický posudek.

Problémy má autor památníku zejména se souhlasem majitele pozemku. Aby kříž na místě mohl stát, potřebuje jeho povolení. Nikdo ovšem neví, kdo tím majitelem je. "Nevím, s kým mám jednat jako s vlastníkem," dodal Litavský.

"Přesná lokalizace kříže není zatím známa," řekla Lenka Taje Kolaříková, ředitelka brněnského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Dodala, že náklady na zaměření kříže bude muset hradit sám Litavský.

Není to nutně nepovolená stavba

Z výpisu katastru ovšem vyplývá, že pozemek, na kterém kříž stojí, je majetkem státu. "Z mapových podkladů a fotografií, které máme k dispozici, je možné, že kříž by se mohl nacházet na našem pozemku," dodal mluvčí Pozemkového fondu Ivo Vysoudil.

Podle Radka Ondruše, odborníka na správní právo měst a obcí však není nutné chápat kříž jako nepovolenou stavbu.
"Kříž by na louce Budínka mohl zůstat bez dalších povolení," řekl serveru Ondruš.

Dodal, že památník je umělecké dílo církevního charakteru a stavební řízení by osobně nezahajoval.

Litavský má čas do konce října. Do té doby musí předložit všechna potřebná vyjádření. "Nedá se prodloužit," dodal k termínu vedoucí Stavebního úřadu Polná Pavel Koudela.

Nejasná smrt německých obětí

Kříž na Budínce by měl připomínat událostí z konce května roku 1945. Tehdy bylo na louce u Dobronína popraveno nejméně třináct obyvatel Dobronína s německou národností.

Kosterní pozůstatky Němců údajně zavražděných Čechy na konci války byly z masového hrobu vyzvednuty loni v srpnu. Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let.

Příčina jejich smrti je nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Prohlédněte si fotografie z odkrývání hrobů:

Jako vzpomínka na tragédii byl na místě postaven dřevěný kříž. Neznámý vandal ho však zničil a jeho torzo popsal hanlivými nápisy, proto se autor Milan Litavský rozhodl pro kříž ze železa.

Ten zde stojí od května bez potřebných povolení, nevíc nemá ani geodetické zaměření. Kříž navíc měří přes čtyři metry a vedení Dobronína se proto obává, že by mohlo dojít k jeho pádu a ke zranění lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy