Policie je u Jihlavy na stopě masakru Němců. Našla hrob

Domácí Domácí
16. 8. 2010 14:03
Policie oznámila objevení kosterních pozůstatků na poli u Dobronína na Jihlavsku
Tato deska připomíná další hromadnou vraždu Němců - v Postoloprtech
Tato deska připomíná další hromadnou vraždu Němců - v Postoloprtech | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Policie udělala objev, který by jí mohl pomoci vyřešit případ dalšího poválečného masakru, jehož se po druhé světové válce dopustili Češi na Němcích.

Po téměř roce vyšetřování případu z Dobronína na Jihlavsku, kde podle dosavadních indicií ubyli čeští revoluční gardisté, v květnu 1945 asi patnáct německých obyvatel, objevila u této vesnice kosterní pozůstatky.

Našla je v místě, kde se by podle vyšetřovatelů měl být masový hrob, v němž byli ubití lidé pochováni.

Dobronínský masakr začala vyšetřovat brněnská kriminálka na základě trestního oznámení, které loni v srpnu podala německá spisovatelka Herma Kennelová a český novinář Miroslav Mareš.

Podle vzpomínek pamětníků, která publikovala na začátku vyšetřování média, ubilo Němce asi dvanáct opilých gardistů. Večer, kdy se ve vsi konala taneční zábava, vybrali ze skupiny Němců shromážděných po válce v jedné z místních stodol, několik lidí a odvedli je na místo za vesnicí. Tam je nechali vykopat si hroby a pak je ubili motykami, rýči a krumpáči.

Média loni uvedla, že vůdce gardistů a hlavní podezřelý v případu, je už řadu let po smrti.

Mezi největší masakry, jichž se dopustili po válce Češi na odsouvaných Němcích, patří zejména případy z Ústí nad Labem a z Postoloprt v Ústeckém kraji. Počet všech obětí z německého odsunu je dnes odhadován mezi 20 až 40 tisíci. 

 


 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy