Ústí nad Labem- Zloději, kteří ukradli obrazy Emila Filly z muzea v Peruci na Lounsku možná netušili, jakou hodnotu kradená díla mají.
Vyplývá to z výpovědi jednoho z obžalovaných, který v úterý vypovídal před senátem ústeckého krajského soudu. V obžalobě se uvádí, že hodnota čtyř Fillových obrazů dohromady činí 22,5 milionu korun.
Obžalováno je sedm lidí. Kromě krádeže Fillových obrazů mají podle obžaloby na svědomí i krádeže jiných uměleckých děl a muzeálií.
Ze zámku v Peruci zloději v listopadu 2011 odnesli čtyři obrazy kubistického malíře Emila Filly. Policisté na počátku vyšetřování odhadovali škodu mezi 50 a 80 miliony korun. Zloděje to prý zaskočilo.
Podle obžalovaného Vojtěcha Hlouška krádež inicioval jeho známý František Žiga. "Žiga říkal, že si myslí, že jsou tu opravdu cenné obrazy, asi do milionu korun. Když jsme se pak dozvěděli o skutečné hodnotě, nechtěli jsme tomu věřit, mysleli jsme si, že je to záměrná dezinformace," řekl Hloušek.
Pětačtyřicetiletý Hloušek v úterý uvedl, že u samotného činu v Peruci nebyl, podle něj tu kradl Žiga s Marianem Lázem (1987), který v případu figuruje jako spolupracující obviněný.
Přiznal se a státnímu zástupci popsal okolnosti dalších krádeží. To může soud vzít v úvahu jako polehčující okolnost. Lázo popírá, že by v Peruci kradl s Žigou, na kterého je vydán evropský zatykač a podle výpovědi bývalé družky v té době nebyl v republice.
Podle obžaloby je zřejmé, že v Peruci kradl Lázo s Hlouškem, protože to dokládají zajištěné pachové stopy.
Hloušek ale tvrdil, že těsně před krádeží z celé věci couvnul a fyzicky se jí neúčastnil. Ráno po krádeži prý Žiga s Lázem přišli do jeho pražského bytu a kradené obrazy si u něj s jeho souhlasem schovali.
Zloději nekradli jenom obrazy, ale i historické zbraně
Lázo v přípravném řízení popsal, jak s Hlouškem kradli v dalších muzeích a galeriích. Podle obžaloby se vloupali do muzea v obci Železnice, do Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou, dvakrát do Maloskalské galerie v obci Malá Skála a do objektu Galerie obrazů a plastik ve Slatině nad Zdobnicí.
Vedle obrazů se jejich kořistí staly například vzácné housle z poloviny 19. století či historické zbraně.
Vedle Hlouška a Láza je v případu obžalováno dalších pět lidí, mezi nimi Lázův otec Ondřej, který podle obžaloby oba muže vozil na místa činu, pomáhal také s prodejem lupu. Jeden z Fillových obrazů v hodnotě čtyř milionů prodal za 250 000 korun.
Všichni tři jsou obviněni z krádeže a poškození cizí věci, Lázo starší navíc z podílnictví. Tomu čelí i Erika Kolaříková, která se podílela na zprostředkování prodeje kradených věcí, stejně jako Dagmar Svobodová, Štěpán Petik a Ján Mitro, starožitník, který prostřednictvím Kolaříkové několik kradených předmětů koupil.
Za krádež hrozí až deset let vězení, za podílnictví osm. Soud začala případ projednávat v pondělí, pokračovat bude ve středu a ve čtvrtek, rozsudek ale zřejmě nevynese dříve než v dubnu.
Zloději si v polovině listopadu z Peruce odnesli díla Slepec z roku 1926, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946).
Nalezené obrazy byly po měsíčním pobytu ve skrýších zlodějů až v nečekaně dobrém stavu, uvedla už dříve ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech Alica Štefančíková. Galerie, kterou zřizuje kraj, Fillovu pamětní síň v Peruci spravuje.