Vyhodit primáře za článek v novinách? Nelze, řekl soud

ČTK ČTK
27. 2. 2012 10:04
Za Krajskou zdravotní nikdo k soudu nepřišel

Most - Ústecká Krajská zdravotní pochybila, když před rokem propustila primáře mostecké chirurgie Sášu Štemberu kvůli novinovému rozhovoru o stávce lékařů. Rozhodl o tom okresní soud.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci, za Krajskou zdravotní  nikdo k soudu ani nepřišel.

Několik Štemberových kolegů hovoří o tom, že výpověď mohla být spíše odvetou za to, že lékař vypovídal na policii v kauze předražených nákupů přístrojů. Krajská zdravotní tvrdila, že rozhovor o stávce poškozoval její dobré jméno, podle soudu ale na něj měl primář právo dané ústavou.

Dvaašedesátiletý lékař se ocitl bez práce loni v únoru, tedy v době, kdy vrcholila kampaň lékařských odborů za vyšší platy.

Den předtím zvedl telefon redaktorovi severočeské MF Dnes. Nejdřív ho odkázal na tiskového mluvčího firmy, ale nechal se nakonec přesvědčit k rozhovoru, když se novinář začal ptát jako potenciální pacient.

"Operovat budeme už jen do 20. února. A to nejen objednané pacienty, nemůžeme zajistit ani akutní péči," řekl Štembera.

Vedení nemocnice ho okamžitě propustilo. "Obsah toho rozhovoru je z pozice uznávaného primáře sice politicky nekorektní, ale Krajská zdravotní to mohla řešit jinak než výpovědí," řekl soudce Jiří Zelenka.

Obsah rozhovoru podle rozsudku porušoval směrnice firmy o vnější komunikaci, ty ale nemohou omezit ústavou daná práva. "Tato práva může omezit jen zákon, ne interní směrnice," dodal soudce. Podle něj byl namístě maximálně interní trest, nikoli výpověď.

Směrnice zakazuje vyjadřovat se do médií

Krajská zdravotní argumentovala především interní směrnicí, která v roce 2008 zaměstnancům zakázala vyjadřovat se do médií o jejich práci. U ní navíc panovaly pochybnosti, zda Štembera dostal potřebné školení.

Firma tvrdila, že ano, na prezenční listině ale jeho jméno nenašla. Firma se zatím k rozhodnutí soudu nevyjádřila, její zástupci u soudu vůbec nebyli. Podle mluvčího Jiřího Vondry stanovisko připravuje.

Další mostečtí lékaři se v minulosti vyjádřili v tom smyslu, že nezvykle tvrdý postup vedení souvisí spíš s tím, že Štembera jako jeden z mála otevřeně vypovídal na policii v kauze předražených přístrojů, kvůli nimž společnosti hrozí ztráta dotací až 417 milionů korun.

Navíc v minulosti kritizoval další nehospodárnosti nemocničního kolosu, který má 6500 zaměstnanců.

Chce se vrátit na své místo

Dvaašedesátiletý Štembera se teď chce vrátit na své místo.

"Pokud se neodvolají, budu samozřejmě vyžadovat svůj návrat," řekl novinářům a připustil, že se zřejmě bude domáhat i roční mzdy.

Kvůli vyhazovu za hrubé porušení kázně nemohl pobírat ani podporu v nezaměstnanosti.

Zároveň se ale obává, že tvrdý postup nemocnice už dostatečně zastrašil ostatní. "Lidsky jsem možná zvítězil, ale skončila tím moje kariéra, přišel jsem o rok života. Takže tohle si může dovolit asi jen člověk v takové pozici, ne. Pořád je to precedens, koukejte, jak jsme s tím Štemberou zatočili," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy