reklama
 
 

Vyhodili mne kvůli rozhovoru o krizi, tvrdí primář

15. 2. 2011 16:43
Vedení Krajské zdravotní v úterý propustilo primáře chirurgie v Mostě Sášu Štemberu

Most - Vedení Krajské zdravotní (KZ), pod kterou spadají krajské nemocnice v Ústeckém kraji, v úterý propustilo primáře chirurgie v Mostě Sášu Štemberu.

Poškodil prý dobré jméno KZ tím, že poskytl novinám rozhovor o situaci na mostecké chirurgii.

Podle lékařky a senátorky za Mostecko Aleny Dernerové (Severočeši.cz) ale mohlo jít o zástupný problém.

Štembera totiž vypovídal na policii v případu nákupu předražených přístrojů do Krajské zdravotní.

Podle oficiálního vyjádření KZ k primářově propuštění bylo důvodem výpovědi hrubé porušení pracovní kázně, porušení platných směrnic společnosti a pracovního řádu Krajské zdravotní.

"Způsob komunikace pana Štembery je pro nás nepřijatelný a poškozující dobré jméno společnosti. Od jeho komentářů typu 'lékaři to měsíc na pracáku vydrží, ale zdravotnictví se zhroutí a lidé budou umírat...' se distancujeme, považujeme je za neodpovědné a neetické," sdělil mluvčí KZ Jiří Vondra.

V kompetenci primáře Štembery podle něj nebylo informovat veřejnost o situaci způsobem, který by se dal prezentovat jako šíření poplašné zprávy.

"Je to pro mě hrozné sdělení, protože začínám postrádat principy demokracie. My začínáme žít v totalitě a to je velmi špatně. Protože pan primář Štembera řekl jedině pravdu. Pokud by lékaři odešli, může být ohroženo zdraví pacientů. Nevidím v tom nic špatného a sama bych neodpověděla jinak," komentovala Alena Dernerová.

Propuštěný lékař se chce s Krajskou zdravotní soudit. "Nedali mi šanci, abych cokoli vysvětlil, okomentoval. Nedali mi výstrahu, ale rovnou dekret o výpovědi ze zaměstnání," řekl serveru iDnes.cz Štembera.

Krajská zdravotní

 • Stoprocentním vlastníkem je Ústecký kraj.
 • Firma nyní zaměstnává asi 6300 lidí, z toho zdravotních sester je 2800 a lékařů 820.
 • Nemocnice má v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně.

V rozhovoru primář k situaci v nemocnici po odchodu lékařů řekl, že se obává toho, že po odchodu lékařů se zdravotnictví zhroutí a budou umírat lidé. Právě tuto větu mu podle jeho slov vedení nemocnice nejvíc vyčítá.

Z pěti nemocnic KZ zatím odchází 109 z celkových 820 lékařů, tedy asi 13 procent. Nejvíce jich hodlá opustit Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, výpověď jich tam podalo 51 ze 354.

Z mostecké nemocnice chce odejít 38 ze 152 lékařů, z teplické 18 ze 126 a v Chomutově jeden ze 123 lékařů. V Děčíně žádný lékař z celkových 76 výpověď nepodal.

autor: ČTK | 15. 2. 2011 16:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama