Vyhodili mne kvůli rozhovoru o krizi, tvrdí primář

ČTK ČTK
15. 2. 2011 16:43
Vedení Krajské zdravotní v úterý propustilo primáře chirurgie v Mostě Sášu Štemberu
Petr Benda, předseda představenstva Krajské zdravotní
Petr Benda, předseda představenstva Krajské zdravotní | Foto: Ludvík Hradilek

Most - Vedení Krajské zdravotní (KZ), pod kterou spadají krajské nemocnice v Ústeckém kraji, v úterý propustilo primáře chirurgie v Mostě Sášu Štemberu.

Poškodil prý dobré jméno KZ tím, že poskytl novinám rozhovor o situaci na mostecké chirurgii.

Podle lékařky a senátorky za Mostecko Aleny Dernerové (Severočeši.cz) ale mohlo jít o zástupný problém.

Štembera totiž vypovídal na policii v případu nákupu předražených přístrojů do Krajské zdravotní.

Podle oficiálního vyjádření KZ k primářově propuštění bylo důvodem výpovědi hrubé porušení pracovní kázně, porušení platných směrnic společnosti a pracovního řádu Krajské zdravotní.

"Způsob komunikace pana Štembery je pro nás nepřijatelný a poškozující dobré jméno společnosti. Od jeho komentářů typu 'lékaři to měsíc na pracáku vydrží, ale zdravotnictví se zhroutí a lidé budou umírat...' se distancujeme, považujeme je za neodpovědné a neetické," sdělil mluvčí KZ Jiří Vondra.

V kompetenci primáře Štembery podle něj nebylo informovat veřejnost o situaci způsobem, který by se dal prezentovat jako šíření poplašné zprávy.

"Je to pro mě hrozné sdělení, protože začínám postrádat principy demokracie. My začínáme žít v totalitě a to je velmi špatně. Protože pan primář Štembera řekl jedině pravdu. Pokud by lékaři odešli, může být ohroženo zdraví pacientů. Nevidím v tom nic špatného a sama bych neodpověděla jinak," komentovala Alena Dernerová.

Propuštěný lékař se chce s Krajskou zdravotní soudit. "Nedali mi šanci, abych cokoli vysvětlil, okomentoval. Nedali mi výstrahu, ale rovnou dekret o výpovědi ze zaměstnání," řekl serveru iDnes.cz Štembera.

Krajská zdravotní

  • Stoprocentním vlastníkem je Ústecký kraj.
  • Firma nyní zaměstnává asi 6300 lidí, z toho zdravotních sester je 2800 a lékařů 820.
  • Nemocnice má v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně.

V rozhovoru primář k situaci v nemocnici po odchodu lékařů řekl, že se obává toho, že po odchodu lékařů se zdravotnictví zhroutí a budou umírat lidé. Právě tuto větu mu podle jeho slov vedení nemocnice nejvíc vyčítá.

Z pěti nemocnic KZ zatím odchází 109 z celkových 820 lékařů, tedy asi 13 procent. Nejvíce jich hodlá opustit Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, výpověď jich tam podalo 51 ze 354.

Z mostecké nemocnice chce odejít 38 ze 152 lékařů, z teplické 18 ze 126 a v Chomutově jeden ze 123 lékařů. V Děčíně žádný lékař z celkových 76 výpověď nepodal.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy