Varnsdorfští: Zpřísnit zákony i vyhlášky, ať je tu klid

ČTK ČTK
11. 10. 2011 20:23
Například opakovaný přestupek proti veřejnému pořádku by podle nich měl být trestný čin
Obyvatelé regionu už osm týdnů pravidelně demonstrují.
Obyvatelé regionu už osm týdnů pravidelně demonstrují. | Foto: Markéta Žižková

Varnsdorf (Děčínsko) - Lidé z Varnsdorfu žádají vládu o snížení věku trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let, zavedení trestní odpovědnosti rodičů za děti a o změnu zákona o odpadech.

Chtějí také zavedení centrálního registru přestupků a snížení škody pro určení hranice mezi přestupkem a trestným činem z 5000 na 2000 korun. Informoval o tom předseda přípravného výboru petice za odstoupení starosty a místostarostů Varnsdorfu Pavel Vaňáč. Další dopis adresovali vedení města.

Obyvatelé chtějí vládu upozornit na neutěšenou situaci v regionu, připomínají i napadení v Novém Boru a Rumburku, z čehož viní Romy.

"Jak již je vám jistě známo, tak převážně v severních Čechách se bouří občané proti narůstající kriminalitě, která rapidně stoupá spolu se sestěhováváním nepřizpůsobivých občanů, a to právě na sever Čech," píší varnsdorfští v prohlášení.

Varnsdorfští požadují zajištění bezpečnosti

Vládu žádají o legislativní změny a jejich přijetí ve zrychleném čtení.

Podobný seznam legislativních změn již dříve sepsali také starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku a Ústecký kraj. Starostové se s místními shodují v požadavku na centrální registr přestupků nebo změnu zákona o odpadech, požadují ale navíc například změnu rozpočtového určení daní ve prospěch menších měst.

Kraj navrhuje například posuzování opakovaného přestupku proti veřejnému pořádku jako trestný čin a změny zákonů týkajících se sociálního bydlení a hazardu.

Varnsdorfští se obracejí dalším dopisem i na vedení města, požadují zajištění bezpečnosti občanů. "K tomu je však zapotřebí včasná a důsledná kontrola dodržování městských vyhlášek a nařízení a v případě jejich opakovaného porušování přísné tresty, aby již v budoucnu nemohly být porušovány," píší v dopise adresovaném vedení města.

Kritizují také činnost městské policie, která prý ročně stojí 5,5 milionu korun.

Některá opatření se už realizují

Obyvatelé požadují, aby sociální odbor vyplácel sociální dávky pouze v poukázkách a pravidelně jejich vyplácení kontroloval. Město má podle nich také dohlížet na dodržování řádu městských ubytoven a za nedostatky trestat jejich správce.

Dále žádají o navýšení počtu strážníků městské policie nejméně na pětadvacet a vybudování policejní služebny u hotelu Sport. Je podle nich třeba také monitorovat veřejně prospěšné práce, aby pracujícím nestačilo jen činnost předstírat, protože jim to zajišťuje splnění limitu pracovních hodin k pobírání dávek.

Město některá požadovaná opatření již realizuje, začalo s nimi před obdržením dopisu. Vznikne například požadovaná policejní služebna u Sportu, podle mluvčí Varnsdorfu Romany Macové bude společná pro státní i městskou policii.

"Zatím je její podoba v jednání s policií. Není jasné, které všechny funkce bude plnit. Například tam nejspíš nebude možné pořídit zápis o události," vysvětlila.

Zvýší se také počet strážníků městské policie, jejich navýšení schválilo zastupitelstvo. Bude jich ale jen jednadvacet, tedy o čtyři méně než požadují občané v otevřeném dopise. Dosud měl Varnsdorf čtrnáct strážníků. "Díky dotačnímu titulu bude ještě letos rozšířen kamerový systém do problémových lokalit," dodala Macová.

Méně lidí v ubytovnách

Radnice pracuje i na vyplácení sociálních dávek formou poukázek, začít chce ještě v říjnu. Rada města v současné době vybírá dodavatele poukázek. Podle mluvčí také kontroluje vlastnictví automobilů u lidí pobírajících sociální dávky, jejich vydělané částky za sběr šrotu a podniky, kde je možné hrát automaty a pít alkohol.

Podle Macové prověřili 10. října osmadvacet provozoven. "Zkontrolovalo se 103 osob, z toho 4 osoby pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi. Osoby pobírající dávky však nehrály na automatech ani nepožívaly alkoholické nápoje," dodala.

Podívejte se  na fotky z varnsdorfské ubytovny:

Město také schválilo snížení kapacity městských ubytoven, odstranění satelitů a antén a zavedení neustálé služby u vstupu, bude se sledovat i ubytovací řád.

Napětí ve Šluknovském výběžku se vyhrotilo v srpnu letošního roku po několika napadeních, z nichž místní viní Romy. Obyvatelé kvůli situaci v regionu osm týdnů po sobě pravidelně demonstrují, na akcích se podle policie snaží zviditelnit i extremistická hnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy