Soud: Šéf Severočeské vodárenské společnosti daně nekrátil

ČTK ČTK
6. 2. 2015 17:30
Ústecký soud osvobodil bývalé i současné manažery společností Viamont DPS a Energetické a dopravní stavby (EDS), mezi nimi i Bronislava Špičáka.
Bronislav Špičák.
Bronislav Špičák. | Foto: www.svs.cz

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud osvobodil bývalé i současné manažery stavebních společností Viamont DPS a Energetické a dopravní stavby (EDS).

Mezi čtyřmi obžalovanými z krácení daní byl i současný ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.

Soud konstatoval, že daň zkrácena nebyla, naopak byla zaplacena dvakrát. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si podal na místě odvolání v neprospěch všech čtyř obžalovaných. V případu tak bude rozhodovat ještě Vrchní soud v Praze.

Daň zaplatil někdo jiný

Předseda senátu Jiří Bednář uvedl, že z celého dokazování vyšlo najevo, že daň krácena nebyla.

"Jednáním popsaným v obžalobě došlo pouze k tomu, že daňová povinnost byla fakturami přenesena z daňového subjektu Viamont DSP na daňový subjekt Energetické a dopravní stavby, a tím byla daňová povinnost také splněna," řekl po vynesení rozsudku Bednář.

"To znamená, že daň byla zaplacena v naprosto stejné výši jako v případě, že by k fakturám nedošlo, pouze ji zaplatil jiný subjekt. Státu nevznikla ani koruna škody," doplnil.

Ne jednou, ale dvakrát

Podle předsedy soudu byla daň dokonce zaplacená dvakrát. "Daň uhradila firma Energetické dopravní stavby i Viamont," uzavřel Bednář. Obžalovaní si již podali správní žalobu proti rozhodnutí ústeckého finančního ředitelství.

Soud by měl v druhé polovině roku rozhodnout, zda platební výměry vydané finančním úřadem jsou, či nejsou správné.

Obžaloba tvrdila, že manažeři daň zkrátili při zakázce na rekonstrukci mostu na silnici I/13 v Děčíně. Stála 560 milionů korun, jejím investorem bylo Ředitelství silnic a dálnic.

Faktury za 60 milionů

Špičák měl podle žalobce vystavit v letech 2008 až 2011 Viamontu DSP 17 faktur dohromady na 59,5 milionu korun za koordinační a technickou pomoc při výstavbě.

Viamont DSP následně zkrátil daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob celkem o 14,6 milionu korun. Podle státního zástupce Martina Vlčka však k plnění, které bylo společností EDS fakturováno Viamontu, nedošlo.

Zakázku ve veřejné soutěži původně získalo sdružení pod vedením společnosti Viamont DSP, ve kterém dále byly ještě firmy JHP Mosty a EDS.

EDS se podílu vzdala

Posledně jmenovaná firma měla podle původní dohody provádět zemní práce a betonové konstrukce. Svého podílu na rekonstrukci mostu v Děčíně se však později vzdala.

Společnost Viamont DSP jí za to proplatila zmiňovaných 50 milionů korun. O ty si podle obžaloby posléze snížila základ pro výpočet daně. Společnost EDS však tyto peníze jako svůj příjem zdanila, takže k faktickému zkrácení daní nedošlo.

Dalšími obžalovanými vedle Nováka jsou Jiří Klier a Zdeněk Pavel ze společnosti Viamont DSP a Bronislav Špičák, tehdejší předseda představenstva EDS.

 

Právě se děje

Další zprávy