Policie chce za daňové úniky žalovat šéfy Viamont a EDS

Radek Nohl Radek Nohl
20. 5. 2013 14:33
Podle vyšetřovatelů připravili čtyři manažeři stát na dani o bezmála 15 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Ústečtí policisté chtějí poslat k soudu skupinu manažerů dvou regionálních severočeských stavebních firem, kteří podle nich připravili stát na daních o bezmála 15 milionů korun.

Případ vyšetřovatelé uzavřeli téměř po jednom roce, kdy obvinili bývalého šéfa Energetických dopravních staveb Bronislava Špičáka a Ondřeje Nováka, Jiřího Kliera a Zdeňka Pavla z firmy Viamont DSP.

A nyní podle informací deníku Aktuálně.cz navrhli státnímu zástupci, aby je obžaloval pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Obviněným hrozí trest od pěti do deseti let.

"Návrh na obžalobu jsem dostal. O dalším postupu se rozhodnu na přelomu května a června," potvrdil Aktuálně.cz dozorující žalobce Martin Vlček. Manažeři od počátku svou vinu odmítají.

Policie: Stát přišel o 15 milionů

Podle policistů ale připravili stát o miliony, když pokrátili daň při rekonstrukci mostu v Děčíně. Na stavbě pro Ředitelství silnic a dálnic ČR za více než 560 milionů korun se kromě zmíněných firem podílela také společnost JHP spol.

Vyšetřovatelé během šetření podle MF Dnes zjistili, že Špičák vystavil v letech 2008 a 2009 Viamontu DSP 17 faktur na celkem 50 milionů korun za inženýrské služby či pomoc při výstavbě. Díky tomu následně Viamont DSP zkrátil daň z příjmů o 14,6 milionů korun.

Bronislav Špičák.
Bronislav Špičák. | Foto: www.svs.cz

"Krajští kriminalisté veškeré informace k tomuto případu prověřili a ve spolupráci s Finančním úřadem v Ústí nad Labem dostatečně doložili. Z prověřených dokladů, písemností a ze svědeckých výpovědí vyplývá, že k deklarovaným plněním mezi společnostmi nedošlo," uvedla mluvčí ústecké krajské policie Veronika Hyšplerová.

Špičák se dnes k případu vyjadřovat nechce. "Až to bude rozhodnuté, tak se vám vyjádřím," řekl Aktuálně.cz Špičák.

Špičák je v současné době ředitelem jedné z největších českých vodáren - Severočeské vodárenské společnosti. Poté, co firmu Energetické a dopravní stavby opustil, stala se jejími akcionáři trojice severočeských podnikatelů Patrik Oulický, Alexandr Novák a Daniel Ježek. 

Na obvinění v této kauze loni v létě zareagovalo i ministerstvo dopravy, které až do vyšetření případu nebude Evropskou komisi žádat o proplacení více než půl miliardy korun, kterou měla na rekonstrukci mostu přispět.

Policie chce obžalovat čtyři manažery. Staňte se fanouškem mé stránky a své názory pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy