Policie chce za daňové úniky žalovat šéfy Viamont a EDS

Radek Nohl Radek Nohl
20. 5. 2013 14:33
Podle vyšetřovatelů připravili čtyři manažeři stát na dani o bezmála 15 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Ústečtí policisté chtějí poslat k soudu skupinu manažerů dvou regionálních severočeských stavebních firem, kteří podle nich připravili stát na daních o bezmála 15 milionů korun.

Případ vyšetřovatelé uzavřeli téměř po jednom roce, kdy obvinili bývalého šéfa Energetických dopravních staveb Bronislava Špičáka a Ondřeje Nováka, Jiřího Kliera a Zdeňka Pavla z firmy Viamont DSP.

A nyní podle informací deníku Aktuálně.cz navrhli státnímu zástupci, aby je obžaloval pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Obviněným hrozí trest od pěti do deseti let.

"Návrh na obžalobu jsem dostal. O dalším postupu se rozhodnu na přelomu května a června," potvrdil Aktuálně.cz dozorující žalobce Martin Vlček. Manažeři od počátku svou vinu odmítají.

Policie: Stát přišel o 15 milionů

Podle policistů ale připravili stát o miliony, když pokrátili daň při rekonstrukci mostu v Děčíně. Na stavbě pro Ředitelství silnic a dálnic ČR za více než 560 milionů korun se kromě zmíněných firem podílela také společnost JHP spol.

Vyšetřovatelé během šetření podle MF Dnes zjistili, že Špičák vystavil v letech 2008 a 2009 Viamontu DSP 17 faktur na celkem 50 milionů korun za inženýrské služby či pomoc při výstavbě. Díky tomu následně Viamont DSP zkrátil daň z příjmů o 14,6 milionů korun.

Bronislav Špičák.
Bronislav Špičák. | Foto: www.svs.cz

"Krajští kriminalisté veškeré informace k tomuto případu prověřili a ve spolupráci s Finančním úřadem v Ústí nad Labem dostatečně doložili. Z prověřených dokladů, písemností a ze svědeckých výpovědí vyplývá, že k deklarovaným plněním mezi společnostmi nedošlo," uvedla mluvčí ústecké krajské policie Veronika Hyšplerová.

Špičák se dnes k případu vyjadřovat nechce. "Až to bude rozhodnuté, tak se vám vyjádřím," řekl Aktuálně.cz Špičák.

Špičák je v současné době ředitelem jedné z největších českých vodáren - Severočeské vodárenské společnosti. Poté, co firmu Energetické a dopravní stavby opustil, stala se jejími akcionáři trojice severočeských podnikatelů Patrik Oulický, Alexandr Novák a Daniel Ježek. 

Na obvinění v této kauze loni v létě zareagovalo i ministerstvo dopravy, které až do vyšetření případu nebude Evropskou komisi žádat o proplacení více než půl miliardy korun, kterou měla na rekonstrukci mostu přispět.

Policie chce obžalovat čtyři manažery. Staňte se fanouškem mé stránky a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy