reklama
 
 

Policie chce za daňové úniky žalovat šéfy Viamont a EDS

20. 5. 2013 14:33
Podle vyšetřovatelů připravili čtyři manažeři stát na dani o bezmála 15 milionů

Ústí nad Labem - Ústečtí policisté chtějí poslat k soudu skupinu manažerů dvou regionálních severočeských stavebních firem, kteří podle nich připravili stát na daních o bezmála 15 milionů korun.

Případ vyšetřovatelé uzavřeli téměř po jednom roce, kdy obvinili bývalého šéfa Energetických dopravních staveb Bronislava Špičáka a Ondřeje Nováka, Jiřího Kliera a Zdeňka Pavla z firmy Viamont DSP.

A nyní podle informací deníku Aktuálně.cz navrhli státnímu zástupci, aby je obžaloval pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Obviněným hrozí trest od pěti do deseti let.

"Návrh na obžalobu jsem dostal. O dalším postupu se rozhodnu na přelomu května a června," potvrdil Aktuálně.cz dozorující žalobce Martin Vlček. Manažeři od počátku svou vinu odmítají.

Policie: Stát přišel o 15 milionů

Podle policistů ale připravili stát o miliony, když pokrátili daň při rekonstrukci mostu v Děčíně. Na stavbě pro Ředitelství silnic a dálnic ČR za více než 560 milionů korun se kromě zmíněných firem podílela také společnost JHP spol.

Vyšetřovatelé během šetření podle MF Dnes zjistili, že Špičák vystavil v letech 2008 a 2009 Viamontu DSP 17 faktur na celkem 50 milionů korun za inženýrské služby či pomoc při výstavbě. Díky tomu následně Viamont DSP zkrátil daň z příjmů o 14,6 milionů korun.

"Krajští kriminalisté veškeré informace k tomuto případu prověřili a ve spolupráci s Finančním úřadem v Ústí nad Labem dostatečně doložili. Z prověřených dokladů, písemností a ze svědeckých výpovědí vyplývá, že k deklarovaným plněním mezi společnostmi nedošlo," uvedla mluvčí ústecké krajské policie Veronika Hyšplerová.

Špičák se dnes k případu vyjadřovat nechce. "Až to bude rozhodnuté, tak se vám vyjádřím," řekl Aktuálně.cz Špičák.

Špičák je v současné době ředitelem jedné z největších českých vodáren - Severočeské vodárenské společnosti. Poté, co firmu Energetické a dopravní stavby opustil, stala se jejími akcionáři trojice severočeských podnikatelů Patrik Oulický, Alexandr Novák a Daniel Ježek. 

Na obvinění v této kauze loni v létě zareagovalo i ministerstvo dopravy, které až do vyšetření případu nebude Evropskou komisi žádat o proplacení více než půl miliardy korun, kterou měla na rekonstrukci mostu přispět.

Policie chce obžalovat čtyři manažery. Staňte se fanouškem mé stránky a své názory pište zde.

autor: Radek Nohl | 20. 5. 2013 14:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama