Policie chce za daňové úniky žalovat šéfy Viamont a EDS

Radek Nohl Radek Nohl
20. 5. 2013 14:33
Podle vyšetřovatelů připravili čtyři manažeři stát na dani o bezmála 15 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Ústečtí policisté chtějí poslat k soudu skupinu manažerů dvou regionálních severočeských stavebních firem, kteří podle nich připravili stát na daních o bezmála 15 milionů korun.

Případ vyšetřovatelé uzavřeli téměř po jednom roce, kdy obvinili bývalého šéfa Energetických dopravních staveb Bronislava Špičáka a Ondřeje Nováka, Jiřího Kliera a Zdeňka Pavla z firmy Viamont DSP.

A nyní podle informací deníku Aktuálně.cz navrhli státnímu zástupci, aby je obžaloval pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Obviněným hrozí trest od pěti do deseti let.

"Návrh na obžalobu jsem dostal. O dalším postupu se rozhodnu na přelomu května a června," potvrdil Aktuálně.cz dozorující žalobce Martin Vlček. Manažeři od počátku svou vinu odmítají.

Policie: Stát přišel o 15 milionů

Podle policistů ale připravili stát o miliony, když pokrátili daň při rekonstrukci mostu v Děčíně. Na stavbě pro Ředitelství silnic a dálnic ČR za více než 560 milionů korun se kromě zmíněných firem podílela také společnost JHP spol.

Vyšetřovatelé během šetření podle MF Dnes zjistili, že Špičák vystavil v letech 2008 a 2009 Viamontu DSP 17 faktur na celkem 50 milionů korun za inženýrské služby či pomoc při výstavbě. Díky tomu následně Viamont DSP zkrátil daň z příjmů o 14,6 milionů korun.

Bronislav Špičák.
Bronislav Špičák. | Foto: www.svs.cz

"Krajští kriminalisté veškeré informace k tomuto případu prověřili a ve spolupráci s Finančním úřadem v Ústí nad Labem dostatečně doložili. Z prověřených dokladů, písemností a ze svědeckých výpovědí vyplývá, že k deklarovaným plněním mezi společnostmi nedošlo," uvedla mluvčí ústecké krajské policie Veronika Hyšplerová.

Špičák se dnes k případu vyjadřovat nechce. "Až to bude rozhodnuté, tak se vám vyjádřím," řekl Aktuálně.cz Špičák.

Špičák je v současné době ředitelem jedné z největších českých vodáren - Severočeské vodárenské společnosti. Poté, co firmu Energetické a dopravní stavby opustil, stala se jejími akcionáři trojice severočeských podnikatelů Patrik Oulický, Alexandr Novák a Daniel Ježek. 

Na obvinění v této kauze loni v létě zareagovalo i ministerstvo dopravy, které až do vyšetření případu nebude Evropskou komisi žádat o proplacení více než půl miliardy korun, kterou měla na rekonstrukci mostu přispět.

Policie chce obžalovat čtyři manažery. Staňte se fanouškem mé stránky a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy