Šéf Severočeské vodárenské společnosti byl obžalován

Radek Nohl Radek Nohl
28. 6. 2013 13:20
Kromě něj míří k soudu také další tři manažeři stavební firmy Viamont DSP
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem míří případ čtyř manažerů regionálních stavebních firem Energetické dopravní stavby a Viamont DSP.

Skupina podnikatelů byla totiž nyní obžalována z toho, že připravila stát na daních o bezmála 15 milionů korun.

Před soudem tak během několika měsíců stane bývalý šéf Energetických dopravních staveb Bronislav Špičák, který je dnes ředitelem Severočeské vodárenské společnosti, Ondřej Novák, Jiří Klier a Zdeněk Pavel z firmy Viamont DSP. Všichni svou vinu odmítají.

To, že na zmíněné manažery byla tento týden podána žaloba, potvrdil deníku Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Martin Vlček. Obžalovaným hrozí trest od pěti do deseti let.

"V podstatě toto rozhodnutí vítám, kde jinde než před soudem mohu plně očistit své jméno, které bylo falešně pošpiněno. Vůbec se ničeho neobávám, protože jsem se ničeho nedopustil," řekl Špičák s tím, že o své rezignaci neuvažuje.

Žaloba: Pokrátil daň o 15 milionů

Policisté případ vyšetřovali zhruba jeden rok. Podle kriminalistů manažeři připravili stát o miliony, když pokrátili daň při rekonstrukci mostu v Děčíně.

Bronislav Špičák.
Bronislav Špičák. | Foto: www.svs.cz

Na stavbě pro Ředitelství silnic a dálnic ČR za více než 560 milionů korun se kromě zmíněných firem podílela také společnost JHP spol.

Vyšetřovatelé během šetření podle MF Dnes zjistili, že Špičák vystavil v letech 2008 a 2009 Viamontu DSP 17 faktur na celkem 50 milionů korun za inženýrské služby či pomoc při výstavbě. Díky tomu následně Viamont DSP zkrátil daň z příjmů o 14,6 milionu korun. "Věděli o tom, že k plnění nedošlo," řekl Aktuálně.cz Vlček.

Poté, co Špičák odešel z firmy Energetické a dopravní stavby do Severočeské vodárenské společnosti, stala se akcionáři EDS trojice podnikatelů Patrik Oulický, Alexandr Novák a Daniel Ježek. 

Skupina manažerů míří k soudu. Staňte se fanouškem mé stránky a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy