Firmy členů ODS mají exkluzivitu na stavby pro vodárny

Radek Nohl Radek Nohl
10. 3. 2013 17:45
Největší české vodárny daly čtyřleté smlouvy společnostem s vazbou na vlivné podnikatele

Praha - Největší tuzemská vodárenská společnost podepsala s vybranými firmami smlouvu, která jim zajistí dlouhodobý příjem ze stavebních zakázek.

Vítězné společnosti od ní dostanou na čtyři roky právo na budování kanalizací, vodovodů či jiných staveb v celém Ústeckém a části Libereckého kraje.

Tím, kdo nyní bude pro Severočeskou vodárenskou společnost (SVS) zmíněné služby zajišťovat, je hned několik firem, v nichž figurují členové ODS nebo které mají vazbu na vlivné podnikatele Patrika Oulického a Alexandra Nováka.

SVS je přitom jednou z posledních společností, kde si ještě severočeská ODS drží svůj vliv. Zástupci strany usedají nejen v představenstvu, ale také v čele samotné společnosti, která v posledních letech investovala každý rok do rozvoje či obnovy potrubí přes miliardu korun.

Smlouvu získaly firmy členů ODS

Největší tuzemská vodárenská společnost vyhlásila zakázku loni v březnu a zajišťovala ji pro ni firma Vaharina, která sídlí v domě firmy patřící ústeckému zastupiteli za ODS Tomáši Indrovi. Ten je v SVS předsedou představenstva.

Kdo získal rámcovou smlouvu?

Stavba rychlostní silnice R55 u Hulína

 • Oblast Most:
 • AMP Chomutov
 • Z.E.R.O.STAV INŽENÝRING
 • Severočeská stavební
 • FRK
 • Vodohospodářská stavební spol.
 • Severočeské vodovody a kanalizace
 • Oblast Ústí:
 • Istar
 • Eurovia CS & Garni spol.
 • Viamont DSP
 • Severočeské vodovody a kanalizace
 • Zempra DC
 • Ravel spol.
 • Oblast Liberec:
 • Severočeské vodovody a kanalizace
 • Ještědská stavební společnost spol.
 • 1. jizerskohorská stavební společnost
 • Syner VHS Vysočina a 1. Žďarská plynařská a vodařská
 • Daniel-LM
 • Severočeská stavební

Vedení vodárenské společnosti se k vypsání výběrového řízení rozhodlo poté, co sněmovnou loni prošel nový zákon o veřejných zakázkách. A ten by podle společnosti mohl přinést problémy především v délce výběrových řízení.

"Pokud nám někdo 'zablokuje' odvoláváním stavbu za 50 milionů, tak je to špatně, ale neovlivní to celou síť, ale pokud nám někdo zablokuje 25 staveb za 2 miliony, tak je to paralyzace investic do obnovy," prohlásil pro Aktuálně.cz ředitel SVS Bronislava Špičáka.

Vazba na vlivné podnikatele

Na seznamu firem (celý přehled v infoboxu), které budou nyní stavby realizovat, je například Severočeská stavební, FRK, AMP Chomutov, Vodohospodářská stavební spol. Na Liberecku pak jde třeba o firmu Syner VHS Vysočina.

Podle Špičáka, který smlouvy podepsal, vyhrály proto, že nabídly nejnižší cenu. "Rámcové smlouvy nic nezaručují, pouze umožňují SVS pružně reagovat na potřeby realizace drobných staveb," řekl Špičák.

I sám Špičák v ústeckém zastupitelstvu za ODS před časem usedal a před svým nástupem do SVS byl předsedou představenstva ve firmě, v níž jsou akcionáři Patrik Oulický, Alexandr Novák a Daniel Ježek.

Špičák jakékoliv pochybnosti odmítá. O stavby se však nyní bude starat třeba i Severočeská stavební. V dozorčí radě společnosti dneska sedí Oulického manželka Lucie nebo advokát František Nesvadba.

Oulický na dotaz, zda firmu nyní vlastní nebo je jejím akcionářem, nereagoval. Nesvadba, který je členem ústecké ODS, usedá i v dozorčí radě Z.E.R.O.STAV INŽENÝRING.

"Nebudu se vám k tomu vyjadřovat, jsem vázán advokátskou mlčenlivostí," odpověděl Nesvadba na otázku Aktuálně.cz, koho v těchto firmách zastupuje.

Kongres ODS v Brně, podívejte se na fotky:

Ušetříme, říká šéf největších českých vodáren

V další společnosti AMP Chomutov je pak členkou představenstva manželka Alexandra Nováka Eva a předsedou Vladimír Čermák. Ten má také vazbu na exsenátora Nováka. Podle poslední výroční zprávy společnosti byli oba akcionáři ve firmě Talwin.

Novák pro Aktuálně.cz odmítl, že by firmu AMP Chomutov vlastnil nebo byl jejím akcionářem.

Bronislav Špičák.
Bronislav Špičák. | Foto: www.svs.cz

Jednatelem ve firmě FRK je člen ústecké regionální rady ODS Ahmad Raad. Předseda místního sdružení ODS Blatno je společníkem ve Vodohospodářská stavební spol.

Špičák tvrdí, že už díky výběrovému řízení dosáhli úspory o nejméně dvacet procent. "Další úspory očekáváme při jednotlivých minitendrech mezi účastníky rámcové smlouvy," podotkl ředitel SVS.

Vedení největší tuzemské vodárenské společnosti však v současné době říká, že nedokáže odhadnout, kolik zmíněným firmám do konce roku 2017 zaplatí.

"Vše bude záležet na aktuálních operativních potřebách SVS a vždy to bude znamenat pouze zlomek rozpočtu SVS. Je pro nás nezbytné udržet tempo obnovy majetku, tak abychom splnili naše poslání zásobovat občany pitnou vodou a tu pak odkanalizovat," dodal Špičák.

Co říkáte na to, že smlouvu dostaly firmy členů ODS? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 24 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 32 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy