Rumburk (Děčínsko) - Ústecký kraj chce změny legislativy kvůli problémům s lidmi, kteří využívají sociální pomoc státu. Mimo jiné navrhuje přesnější definici sociálního bydlení, které je podle místních zneužíváno spekulanty. Novinářům to během úterního jednání se samosprávami v Rumburku řekla hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).
Starostové měst ve Šluknovském výběžku zase chtějí víc pravomocí nad hazardem i peněz od státu. V oblasti už delší dobu roste napětí mezi Čechy a Romy.
Litvínov jako vzor
Inspirací je pro Šluknovský výběžek především Litvínov, kde vypadala situace podobně a v listopadu 2008 vygradovala až do otevřených střetů mezi pravicovými radikály a policií, pak se ale uklidnila. A pro Litvínov mají nyní severočeští politici spíše slova chvály.
"Po vzoru Litvínova chceme najít prostředek, který by umožnil omezit výši příspěvků na bydlení, což se ve Varnsdorfu zatím nedělo," řekl po jednání krajský radní a varnsdorfský zastupitel Petr Jakubec (ČSSD).
Chceme mít páky na počet lidí v bytě a na automaty
Další návrhy už míří spíš k vládě a Parlamentu. "Chceme přesnější definici sociálního bydlení a hygienický výměr, který by stanovil, kolik lidí může v příslušném bytě bydlet," prohlásila Vaňhová.
Starostové podle ní na jednání požadovali i úpravy loterijního zákona, které by jim daly ještě větší pravomoci pro regulaci výherních automatů. "My jako kraj můžeme předložit tyhle návrhy do sněmovny," dodala Vaňhová. Starostové by rádi i víc peněz od státu. "Chtěli bychom zaměstnat víc lidí a ne jen na pár měsíců, ale ideálně až do důchodu," prohlásil starosta Rumburku Jaroslav Sykáček (ČSSD).
Na dostihy peníze jsou, na sociální pnutí ne
Podle informací České televize (ČT) vydal Ústecký kraj loni na program rizikového chování celkem 982 000 korun. Šluknov z programu získal 20 000 Kč a Rumburk jen 13 000 korun. Jen o něco větší Kadaň přitom dostala skoro čtyřikrát víc. Celkem 7,5 milionu korun pak kraj rozdělil na sociální aktivity a podporu rodin. Do Šluknova a Varnsdorfu nešlo nic, Rumburk dostal 240 000 korun.
Hejtmanka tvrdí, že za jejího vedení šlo do Šluknovského výběžku peněz dost, konkrétně 996 milionů korun. V projektech, které mají bojovat s kriminalitou, se ale částky neobjevují. Loni v nich připadlo výběžku jen přes 100 000 Kč. Peněz přitom v krajské pokladně není málo. Fond hejtmanky našel například 750 000 Kč na podporu mosteckých dostihů. Do problémových měst ale stejný fond nepřispěl vůbec, uvedla ČT.
V Lužických horách to houstne
Napětí v oblasti Lužických hor se stupňuje od začátku roku, do oblasti se sestěhovávají Romové z jiných částí Česka a kriminalita výrazně roste. Události nabraly rychlý spád během srpna; nejprve zaútočilo pět Romů mačetami na hosty jednoho z barů v Novém Boru, o čtrnáct dnů pak napadlo v Rumburku až 20 Romů menší skupinku Čechů; policie útok klasifikovala jako rasistický.
Reakcí byly klidné pochody proti násilí, ty ale brzy přešly v demonstrace namířené proti Romům, kterých využívají ke zviditelnění nacionalisté i odsouzení podvodníci. K nim se přidávají po stovkách i místní občané, a když jim policie brání jít si vyřídit účty, vnímají to jako další příkoří, kterému jsou vystaveni.