Romští starousedlíci nechtějí trpět za přistěhovalce

ČTK ČTK
1. 9. 2011 19:31
Řekli to vládní zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové
Romové na Šluknovsku mají strach, nevědí, co se bude dít dál.
Romové na Šluknovsku mají strach, nevědí, co se bude dít dál. | Foto: Jan Langer

Rumburk/Šluknov (Děčínsko)  - Romští starousedlíci v Rumburku se bojí o život, nechtějí prý trpět za nové přistěhovalce. Řekli to ve čtvrtek vládní zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové, která navštívila Romy obývané lokality na Šluknovsku.

Setkala se také se starosty Rumburka a Šluknova. Situace v regionu je už podle ní klidnější než minulý týden.

"Setkala jsem se s mnoha Romy, kteří tady žijí roky a teď se bojí o životy svých dětí nebo jestli jim někdo nehodí v noci zápalnou lahev do domu," řekla Šimůnková. Je prý důležité nerozlišovat, kdo je pachatel trestného činu, jestli Rom, nebo bílý, ale jednoznačně odsoudit všechny trestné činy.

Odkud přišli?

Šimůnková uvedla, že podle romských starousedlíků žijících ve Šluknovském výběžku stojí za zvýšením kriminality nově příchozí Romové. Agentura pro sociální začleňování, policie, ani samosprávy přesně nevědí, odkud tito lidé přišli. Podle samospráv jsou z celého Česka i ze Slovenska, policie zase tvrdí, že pocházejí většinou z Ústeckého a Libereckého kraje.

"Budeme dělat faktickou analýzu migrace, která by měla zmapovat situaci a říci, jaké jsou skutečné migrační tendence, jestli je to v rámci Šluknovska, nebo z jiných částí republiky," dodala Šimůnková.

Kudy ven z ghetta? Podívejte se na fotogalerii:

Šimůnková také v Rumburku navštívila farní charitu, která pracuje se sociálně vyloučenými rodinami, místní azylový dům a Romy obývané lokality v ulicích SNP a Dolní. Setkala se i se starostou Rumburka Jaroslavem Sykáčkem a starostkou nedalekého Šluknova Eva Džumanovou.

V pátek mají do regionu dorazit odborníci na legislativu z odboru bezpečnosti a prevence kriminality, kteří budou také jednat s místními samosprávami.

Zástupci Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny vládní zmocněnkyni Šimůnkovou v minulých dnech kritizovali. Podle nich se chová pasivně a romské problematice nevěnuje pozornost. Šimůnková ale už několikrát řekla, že na rozdíl od svého předchůdce Michaela Kocába nechce mediálně vystupovat a chce se věnovat i jiným než romským tématům.

Profit: Realitek i majitelů ubytoven

Napětí mezi většinovou společností a Romy se ve Varnsdorfu, Rumburku, Šluknově, ale i menších obcích v regionu stupňuje delší dobu. Do měst přicházejí stále noví Romové, není ale úplně jasné odkud. Podle místních realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými lidmi, které pak odstěhují na sever, a opravené byty se ziskem prodají.

Na sestěhování sociálně slabých založila živnost řada místních podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu a měst inkasují nemalé příspěvky na sociální bydlení. Podle zjištění policie ale většina Romů pochází z Ústeckého a Libereckého kraje.

V regionu se podle policejních statistik letos zvýšila kriminalita, lidé mají strach pouštět děti samotné na ulici nebo vycházet po setmění.

Ultrapravice přebírá iniciativu

Emoce se vyhrotily minulý pátek a v sobotu v Rumburku a Varnsdorfu. V pátek v podvečer se poklidná demonstrace v Rumburku změnila v pochod městem, při kterém musela domy místních Romů bránit před rozvášněným několikasethlavým davem policie.

Romové se bojí, ultrapravice je na scéně: 

Ve Varnsdorfu na pátečním setkání na náměstí i sobotní veřejné debatě zaznívalo volání po odvolání starosty.

Další shromáždění jsou plánovaná na závěr tohoto týdne. V pátek v 16:00 se sejdou nespokojení lidé na náměstí ve Varnsdorfu, v sobotu v 17:00 zve na stejné místo nacionalistické hnutí Svobodná mládež. O týden později pořádá pochod v Novém Boru a mítinky ve Varnsdorfu a Rumburce Dělnická strana sociální spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy