Požár zastavil dopravu na trati mezi Lovosicemi a Ústím. Zasahuje 150 hasičů, pomáhá jim i letadlo

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2018 16:13
Řidiči mohou využít dálnici D8 nebo komunikaci na protější straně řeky, která vede od Litoměřic až do Děčína.
Požár zastavil dopravu na trati mezi Lovosicemi a Ústím. Zasahuje 150 hasičů, pomáhá jim i vrtulník | Video: Aktu.cz

Malé Žernoseky (Litoměřicko) - Na 150 hasičů bojuje s rozsáhlým požárem u kolejiště mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem. Na místě zasahuje speciální letadlo na cestě je i vrtulník s bambi vakem, řekl Aktuálně.cz mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Oheň domy kolem železniční tratě neohrožuje a hasiči evakuaci nepřipravují. 

Zastavena je železniční doprava na mezinárodním koridoru z Prahy do Hamburku a silniční doprava podél Labe mezi oběma městy.

Nikdo není podle hasičů ohrožen na životě. Hořet začalo ve středu dopoledne. První ohnisko je mezi ústeckou čtvrtí Vaňov a obcí Dolní Zálezly a další jsou na různých místech až do Lovosic. Situaci komplikuje dlouhotrvající sucho a místy nepřístupný terén. "Země je vyprahlá, jedno ohnisko uhasíme a další se na jiném místě objeví," řekl Rudolf. Požár ohrožuje bývalé železniční domky u trati, které slouží většinou jako rekreační objekty nebo domky na nářadí.

Na místě kromě 25 dobrovolných i profesionálních jednotek hasičů zasahuje také hasicí letadlo. "Situace je proměnlivá, připravujeme vrtulník s watervakem a přeskupujeme jednotky do těch nejvíce ohrožených lokalit," řekl Rudolf. Velitel zásahu na místě komunikuje se starosty jednotlivých obcí, kteří sledují situaci s dobrovolníky.

Kvůli požáru se dopoledne zastavila doprava na železniční trati z Prahy přes Ústí nad Labem do Děčína a dále Drážďan, Berlína a Hamburku. Vypnuté jsou troleje, aby hasičům nehrozil úraz elektrickým proudem. "Některé spoje jsme odklonili na druhý břeh Labe, ale dojedou se zpožděním. Sháníme autobusy pro náhradní dopravu," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Důležitou trať využívají i nákladní vlaky.

Policie zastavila kvůli zásahu hasičů dopravu na silnici 30 mezi tratí a Labem. "Je uzavřen celý úsek mezi Lovosicemi a Ústím, abychom uvolnili cestu pro hasiče," řekla litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová. Řidiči mohou využít dálnici D8 nebo komunikaci na protější straně řeky, která vede od Litoměřic až do Děčína.

Příčinu požáru zatím hasiči nestanovili. "Nicméně se domníváme, i podle očitých svědků, že s největší pravděpodobností došlo k technické závadě na kolejovém vozidle a od toho se vznítil požár," řekl Rudolf. V Ústeckém kraji je to letos první tak rozsáhlý požár v době sucha.

Vlaky mají zpoždění dvě hodiny

Mezinárodní vlaky mezi Ústím nad Labem a Drážďany dráhy mají kvůli rozsáhlému požáru zhruba dvouhodinové zpoždění. České dráhy posílají spoje po trati na protějším pravém břehu Labe, omezen je provoz rychlíků mezi Ústím a Děčínem. Cestujícím je doporučeno využít jiné trasy.

Trať je velmi vytížená, projíždí tudy osobní i nákladní vlaky mezi Prahou, Ústím, Děčínem a Drážďany, Berlínem a Hamburkem. Požár, který se vznítil zřejmě od jiskry z lokomotivy, zastavil železniční dopravu na trati krátce před 11:00. "EC vlaky mezi ČR a Německem jsou odkloněny na pravý břeh Labe, jedou přes Lysou nad Labem, protože je trasa asi o třetinu delší, pomalejší, mají spoje zdržení zhruba 120 minut," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

 

Právě se děje

Další zprávy