Horní Jiřetín (Mostecko) - Zástupci Horního Jiřetína žádají delegáty sjezdu ČSSD, aby nepodpořili návrh na prolomení těžebních limitů, který prý chtějí přednést na sjezdu někteří sociální demokraté z Mostecka.
"Dejte, prosím, ztrýzněnému a devastovanému Podkrušnohoří šanci na změnu a snahy o prolomení územních ekologických limitů těžby uhlí odmítněte," stojí ve výzvě určené delegátům dvoudenního sjezdu ČSSD, který začal v Ostravě.
Místostarosta města Vladimír Buřt v textu píše, že zastánci rozšiřování povrchové těžby z řad ČSSD argumentují zejména vysokou mírou nezaměstnanosti v regionu, podle něj ale prolomení limitů nepřinese žádná nová pracovní místa, naopak mnoho současných zlikviduje.
Buřt argumentuje tím, že zachování limitů aktuálně znamená útlum a postupné ukončení těžby jediného ze čtyř povrchových velkolomů v Podkrušnohoří, a to lomu ČSA, jehož provozovatel zaměstnává zhruba 900 zaměstnanců.
Prolomení limitů by podle místostarosty ale vedlo zřejmě k likvidaci Horního Jiřetína, v němž je nyní 800 pracovních míst.
"Vedle toho je veřejným tajemstvím, že prolomení limitů by vyvolalo přímý tlak na těžbu uhlí v oblasti dnešních chemických provozů Unipetrolu a České rafinérské v Litvínově, kde v současnosti pracuje mnoho tisíc lidí," napsal místostarosta.
Tady kdysi stávaly Libkovice. Skončí stejně i Horní Jiřetín?
S odvoláním na studii Čistá šance, publikovanou Aliancí pro energetickou soběstačnost, uvádí, že v regionu by naopak mohlo vzniknout výrazně více nových pracovních míst například v oblasti čisté energetiky a v navazujících službách, dodavatelských podnicích a v zemědělství.
Územní limity vytyčila vláda v roce 1991 a zamezují dalšímu postupu těžby. Pokud by dolování pokračovalo, těžba by zbourala město Horní Jiřetín a lom by se dostal na samý okraj Litvínova.