Neznámá firma si v Ústí udělala z odtahů zlatý byznys

Radek Nohl Radek Nohl
27. 3. 2011 16:58
Jedním z majitelů neznámé firmy je i asistentka "kmotra" z ODS Patrika Oulického
Foto: Jaroslav Jiřička

Ústí nad Labem - Dopravní podnik, v jehož čele stojí politici z ODS, přestal v Ústí nad Labem odtahovat vozidla.

Podepsal smlouvu s neznámou firmou, pro niž se odtažení aut rázem stalo zlatým byznysem. Okolnosti, za nichž společnost JVK Transport zakázku získala, jsou ale nejasné.

Dopravní podnik totiž nevypsal žádné výběrové řízení. Až den po podepsání smlouvy dostala firma SPZ značku pro své odtahové auto.

Navíc JVK Transport vznikl teprve v polovině loňského roku. Sídlo má oficiálně v rodinném domě v Chlumci na Ústecku. Zvonky ani schránku tam ale nemá označenou a jedním z majitelů je Věra Kalašová, asistentka "kmotra" z ODS Patrika Oulického.

"Spolupráce s firmou je pro nás výhodná," tvrdí ředitel dopravního podniku Tomáš Kraus (ODS). Ten je společně s předsedou představenstva Liborem Turkem (ODS) pod smlouvou podepsaný.

Ústí zdražilo odtahy, pak získal zakázku soukromník

Mluvčí dopravního podniku Milan Knotek ale zdůvodnil podepsání smlouvy s firmou jinak. 

"Vozidlo, které jsme za úplatu převzali, neprošlo povinnou technickou kontrolou a je mimo provoz," prohlásil pro Aktuálně.cz Knotek. O koupi nového odtahového auta vedení dopravního podniku nepřemýšlí. Nemá prý na něj peníze.

Tady je oficiální sídlo firmy JVK Transport. Zvonek ani schránka ale není označena.
Tady je oficiální sídlo firmy JVK Transport. Zvonek ani schránka ale není označena. | Foto: Tereza Baldová

Podle smlouvy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, dostává společnost z každého odtahu 1740 korun. Tedy zhruba sedmdesát procent z celkové částky. "Je zarážející, kolik firma za odtah dostává," prohlásila opoziční ústecká zastupitelka Karola Haasová (TOP 09).

JVK Transport si tolik vůbec vydělat nemusel. Ústečtí radní ale těsně před komunálními volbami, tedy v době, kdy ještě měla ODS většinu, zvýšili ceny za odtah ze 1450 na 2500 korun. Ani v Praze, Brně nebo Ostravě nezaplatí lidé tolik jako v severočeské metropoli.

Politici tehdy tvrdili, že vyšší cena má sloužit jako varování nezodpovědným a sobeckým řidičům. Ti prý denně špatným parkováním zabraňují na řadě míst průjezdu sanitkám, hasičům i vozům MHD.

Firma si vydělala přes 600 tisíc

Nyní se ale ze zakázky stal spíše zlatý byznys pro soukromou firmu. Jen za první tři měsíce letošního roku vydělala přes 600 tisíc korun.

Podle ústecké městské policie JVK Transport totiž odtáhl 351 aut. A to je zhruba polovina všech odtahů za celý loňský rok. 

Řidiči kromě poplatku za odtah musí zaplatit i pokutu za přestupek. Ta se většinou pohybuje od 500 do 2000 korun. Pokud navíc nechají svoje vozidlo v areálu dopravního podniku v Předlicích, kam jsou auta odtahována, déle než jeden den, musí také uhradit "parkování" v tomto dvoře.

Spor o místo s městskou policií.
Spor o místo s městskou policií. | Foto: Ondřej Besperát

Knotek tvrdí, že smlouvu s JVK Transport podepsali také proto, že ji vlastní bývalý zaměstnanec dopravního podniku, který má s provozováním nucených odtahů potřebné zkušenosti.

"Máme v úmyslu zprovoznit stávající vozidlo, ale vzhledem k jeho stáří, technickému stavu a parametrům už nezvládne odtah těžkých vozidel, bude tak nadále fungovat spíše jako záloha," dodal Knotek.

Majitel firmy Josef Kalaš na dotazy Aktuálně.cz nereagoval.

Dopravní podnik, stoprocentně vlastněný městem, zajišťoval odtahy v Ústí nad Labem od léta loňského roku, kdy s ním magistrát podepsal pětiletou smlouvu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy