Ústečtí radní přitvrdili, odtah auta přijde na 2500 Kč

Radek Nohl
14. 10. 2010 8:15
Tolik za odtah nezaplatí ani řidiči v Praze či Brně
Bezohlední řidiči si nezaslouží ohledy, zní z magistrátu
Bezohlední řidiči si nezaslouží ohledy, zní z magistrátu | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Parkovat tam, kde se nemá, vyjde řidiče v Ústí nad Labem hodně draho.

Radní se těsně před komunálními volbami rozhodli, že od 1. listopadu zvýší ceny za odtažení vozidla až na 2500 korun.

To je zřejmě nejvíce v celé republice. I v Praze, Brně nebo Ostravě nezaplatí lidé za odtah auta tolik jako v ústecké metropoli.

Vedení radnice tvrdí, že bylo ke změně donuceno. Nová cena odtahů, která se zvýšila z 1450 na 2500 korun, má podle mluvčího města Milana Knotka sloužit jako varování nezodpovědným a sobeckým řidičům. Ti prý denně špatným parkováním zabraňují na řadě míst průjezdu sanitkám, hasičům i vozům MHD.

"Řidiči s takovým přístupem si nezaslouží zvláštní ohledy ve smyslu stanovení nepřiměřeně nízké ceny za odtah vozu," řekl Knotek.

Zastupitel: Do města na kole

V centru města však - především ve všedních dnech - mnohdy hledají řidiči místo k parkování marně.

Situace se nezlepšila ani poté, co se loni na podzim otevřelo obchodní centrum Forum. Tam je sice přes šest set míst k zaparkování, ale také tady je často plno.

Ceny odtahů v ČR

  • Ústí nad Labem: Cena za odtah 2500 korun. Peníze inkasuje Dopravní podnik města Ústí nad Labem.
  • Ostrava: Cena za odtah 1500 korun plus 200 korun za započatý den parkování. Peníze inkasuje město.
  • Brno: Cena za odtah 1500 korun plus 100 korun za započatý den parkování. Peníze inkasuje město.
  • Hradec Králové: Cena za odtah 1600 korun plus 100 korun za započatý den parkování. Peníze inkasuje odtahová firma ISP Hradec Králové, městu jde pouze pokuta za parkování.
  • Praha: Cena za odtah je 1300 korun plus 150 korun za započatý den parkování. Pokud auto odtáhne město, jsou jeho příjmem, pokud společnost Besico, město jí za odtah zaplatí 1015 korun.
  • Pardubice: Cena za odtah 1500 korun plus 100 korun za započatý den parkování.

Zaplněné bývá i parkoviště pod Palácem Zdar či parkovací dům pod Mariánskou skálou.

Ústecký zastupitel Tomáš Jelínek (Strana zdraví sportu prosperity) si proto myslí, že by radnice měla dát lidem větší možnost, aby místo autem jeli do města třeba na kole.

Řidiči kromě poplatku za odtah budou muset zaplatit i pokutu za přestupek. Ta se většinou pohybuje od 500 do 2000 korun. Pokud navíc nechají svoje vozidlo v areálu dopravního podniku v Předlicích, kam jsou auta odtahována, déle než jeden den, budou muset také uhradit "parkování" v tomto dvoře.

Za odtahy minimálně tři miliony ročně

Opozice vedení města kritizuje. "Takto závažné rozhodnutí měli radní nechat novému vedení," uvedl zastupitel Jaroslav Kubín (Nezávislý). Podle něj je vysoká i cena za odtah.

"Radní by se měli radši starat o to, aby bylo ve města i na sídlištích více parkovacích míst," dodal.

Veškeré příjmy z odtahů vozidel přenechala radnice Dopravnímu podniku města Ústí nad Labem. S tím podepsala na pět let koncesní smlouvu.

Ředitel městské policie Pavel Bakule uvedl, že ročně odtáhnou až 1200 vozidel. Dopravní podnik si díky tomu může přijít na zhruba tři miliony korun. Tato částka může být klidně vyšší, protože ústečtí strážníci měli k dispozici pouze jeden odtahový vůz.

 

Právě se děje

Další zprávy