Praha přestane kvůli Ústavnímu soudu odtahovat auta

ČTK ČTK
22. 2. 2011 16:30
Magistrát hlavního města si zároveň u Ústavního soudu stěžuje na odtahování vozů
Obrázek, který v Praze nějaký čas neuvidíte.
Obrázek, který v Praze nějaký čas neuvidíte. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - V hlavní městě se až do odvolání nebudou odtahovat vozidla, která překážejí při blokovém čištění ulic nebo při státních návštěvách.

Pražští radní se tak rozhodli v reakci na nedávný rozsudek Ústavního soudu, který úřadům nařizuje vracet auta odtažená kvůli veřejnému zájmu zpátky na původní místo.

Správa si také u Ústavního soudu na tento verdikt stěžuje, znění stížnosti schválila rada hlavního města. Ta také rozhodla, že vozy, které blokují místa havárií, se nadále odtahovat budou.

Náměstek primátora Karel Březina uvedl, že za veřejný zájem lze považovat například odtažení vozidel při blokovém čištění ulic, při rekonstrukcích silnic a chodníků, při havárii vodovodního či plynového potrubí případně při státní návštěvě ústavního činitele.

Špatné parkování se stále trestá

Zastavení odtahů se podle Březiny v žádném případě netýká špatně zaparkovaných vozů, které stojí například na chodníku, zákazu zastavení či na modré zóně bez kupónu.

Pokud se městu nepodaří problém odtahů vyřešit do dubna, mohlo by dojít k omezení jarního blokového čištění ulic.

"Nelze pochopitelně zajistit vrácení všech vozů na stejné místo. Může na něm například zaparkovat jiné auto, může se také stát, že bude nabourané, a pak by se muselo řešit, zda bylo nabourané už předtím, nebo se to stalo při odtahu, nebo až potom," vyjmenoval některé problémy Březina. Zmínil i to, že cena odtahu by v takovém případě byla dvojnásobná.

Nejvyšší soud v lednu rozhodl, že úřady a organizace, které spravují městské ulice, musejí vracet zpátky na místo auta, která nechají odtáhnout ve veřejném zájmu. Ty by měly auto vrátit hned poté, co zmizí dopravní značení s dočasným zákazem stání.

 

Právě se děje

Další zprávy