Průlom: Odtažené auto vám musí hned vrátit

Tomáš Fránek
24. 1. 2011 13:15
Nejvyšší soud se zastal ženy, které měla platit desítky tisíc za odtažené auto
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jaroslav Jiřička

Brno - Lidé, kterým správci silnic odtáhli auto a chtějí po nich desítky tisíc korun za parkování na záchytných parkovištích, získali mocné zastání.

V případě, že přišli o auto kvůli tomu, že nepřeparkovali při dočasném uzavření silnice na parkování, tedy například při čištění a údržbě vozovek, jim totiž úřady nesmí odtažené auto zadržovat, ale musí ho okamžitě po skončení čištění vrátit zpět na místo.

A úřady nesmí po lidech chtít ani peníze za to, že auto, za jehož odtah majitel nezaplatil, měsíce zadržovaly na záchytných parkovištích.

Po pěti letech sporů o tom rozhodl Nejvyšší soud. "Vlastník komunikace je povinen auto vrátit na místo, odkud bylo ve veřejném zájmu (čištění silnice) odstraněno," rozhodl Nejvyšší soud (spisová značka 21 Cdo 4546/2009).

Vrak auta za 132 tisíc

Soud tak rozhodl na základě případu ženy ze severních Čech, které v Praze při blokovém čištění silnic Správa služeb hlavního města Prahy odtáhla vozidlo a přes dva roky auto zadržovala na záchytném parkovišti. Částka, kterou žena měla za odtažené auto zaplatit, se tak vyšplhala na 132 tisíc korun.

Soud v České Lípě rozhodl, že žena musí zaplatit celou částku, neprokázala totiž žádné vážné důvody (nemoc), které by jí v přeparkování auta bránily. Krajský soud v Ústí nad Labem ale verdikt změnil s tím, že žena má zaplatit jenom necelých sedm tisíc korun. Další peníze, které chtěla Technická správa za parkování auta, neuznal, podle soudců jde o nárok v rozporu s dobrými mravy.

Pražská správa ale poslala dovolání na Nejvyšší soud s tím, že má nárok na celou částku, tedy 132 tisíc korun. "Žena věděla, že se její dluh zvyšuje každý den o dvě sta korun, přesto peníze nezaplatila a auto si nevyzvedla. Stačilo, aby svůj dluh uznala a mohla si auto okamžitě odvézt," uvedli zástupci správy v dovolání.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Mojmírem Putnou se ale zastal ženy a rozhodl, že měla auto, které už bylo nepojízdné a mělo být odstraněno jako vrak, dostat zpět hned po skončení čištění vozovky, tedy druhý den.

Vrátit auto musíte hned druhý den

Podle soudců mají úřady právo auto odtáhnout jen v tom časovém úseku, kdy je to ve veřejném zájmu - tedy ve chvíli, kdy na nějakou dobu umístní na ulici značky upozoňující na číštění ulic a zákaz parkování. A pokud taková situace není nebo čištění už skončilo, musí správce silnice auto okamžitě vrátit zpět na místo.

"Vlastník komunikace nemůže uplatňovat nejen oprávnění vozidlo odstranit, ale po naplnění 'veřejného zájmu' je povinen takové vozidlo (případně vrak) vrátit na místo, odkud muselo být z důvodu 'veřejného zájmu' odstraněno," rozhodli soudci.

Pokud auto úřady dál zadržují, zasahují podle soudců do soukromého vlastnictví lidí. "Není žádného důvodu, aby vlastník příslušné pozemní komunikace auto (vrak) skladoval nebo parkoval, dokonce na střeženém parkovišti," uvedli soudci.

V případě ženy tak pražská správa zasáhla do jejich vlastnických práv a zbytečně vytvářela náklady spojené s parkováním na střeženém parkovišti. "Tyto náklady vznikaly svévolným jednáním Technické správy komunikací a nemohly být přičítány k tíži majitelky vozidla," rozhodli soudci.

Likvidace auta

A pokud vozidlo bylo odtaženo kvůli jednodenní uzávěře potřebné pro čištění silnice, měla ho žena dostat hned druhý den zpět. Žena tak měla zaplatit pouze za odtah vozidla, jeden den parkování a případný dovoz auta zpět, žádné další peníze už ale ne, rozhodli soudci.

Nejvyšší soud v rozhodnutí zdůraznil, že pokud šlo o vrak automobilu, měl vlastník pozemní komunikace právo okamžitě vůz zlikvidovat.

"I kdyby (k čemuž ale není žádný důvod) mělo dojít k časové prodlevě mezi odtažením vraku a jeho likvidací, není žádného důvodu, aby takovýto časový úsek byl vrak (určený stejně k likvidaci) uložen na střeženém parkovišti, a tím v souvislosti s jeho likvidací vznikaly další náklady," napsali soudci.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy