Ústí nad Labem - Menší a střední města v Ústeckém a Karlovarském kraji podala do Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad žádosti o dotace za 1,3 miliardy korun.
Žádat mohla do konce listopadu. Informoval o tom mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.
Předseda regionální rady Petr Navrátil v tiskové zprávě uvedl, že na podporu revitalizace a regenerace malých a středních měst bylo předloženo 55 projektů, z toho 26 v Ústeckém a 29 v Karlovarském kraji.
V dotační výzvě je na tyto projekty vyčleněno 945 milionů korun. "Máme tedy převis poptávky nad množstvím peněz, které můžeme rozdělit. Z pohledu řízení programu je to dobře. Zájem žadatelů potvrdil naše výsledky průzkumu absorpční kapacity, který regionální rada nechala provést počátkem roku," dodal Navrátil s tím, že města o dotace z ROP Severozápad neztratila zájem ani přesto, že se program potýkal s řadou problémů.
Úspěšné projekty mohou z evropských fondů prostřednictvím ROP Severozápad získat dotaci až ve výši 85 procent nákladů. Žádosti o dotace na čtyři projekty v celkové hodnotě kolem 175 milionů podaly například Litoměřice, chtějí modernizovat operační sály v nemocnici, dětské dopravní hřiště či autobusové nádraží.
Podobně je tomu v Žatci, ten hodlá do opravy autobusového nádraží investovat 48 milionů, za 53 milionů se chystá opravit depozitář papíren. V Karlovarském kraji byla mezi žadateli města Ostrov nad Ohří, Aš či Cheb.
Rozhodne se na přelomu února a března
O tom, které projekty nakonec podporu získají, se má rozhodnout na přelomu února a března příštího roku. ROP Severozápad před zastavením certifikace projektů podpořil malá a střední města na severozápadě Čech více než dvěma miliardami korun rozdělenými do 51 projektů.
Problémy dotačního úřadu začaly v březnu 2011. Šéfa úřadu Petra Kušnierze a další čtyři lidi zatkla policie kvůli úplatkům při rozdělování dotací. Dotace schvaloval výkonný výbor ROP Severozápad, ve kterém tehdy zasedali politici z vedení krajů z řad ČSSD, ODS a KSČM.
Jílové u Děčína peníze z ROP Severozápad nakonec nedostalo:
Na základě těchto událostí EU zastavila proplácení dotací a požadovala zaplacení korekce za už proplacené chybné projekty. Soud zatím pravomocně rozhodl jen o Kušnierzovi, dostal pětiletý trest vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele.
Loni v září pak ve vazbě skončil také Kušnierzův nástupce Pavel Karel Markvart (dříve ODS) a náměstek tehdejší hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD), jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí a poškozování zájmů EU. Obžaloba by měla být podaná do konce roku.