Litoměřice opravily hrad. Jsou zde zasedačky i vinárna

ČTK ČTK
5. 3. 2011 8:20
Rekonstrukce trvala téměř dva roky a stála 160 milionů korun
V Litoměřicích v březnu 2011 slavnostně otevřeli prostory gotického hradu. Rekonstrukce trvala téměř dva roky a stála 160 milionů korun. Interiér místy připomíná spíše luxusní nákupní centrum než gotický hrad. Svědčí o tom i rozložení nákladů: stavba stála přibližně 50 milionů korun, zbylé peníze, tedy 110 milionů, byly určeny na vybavení interiérů. V budovách, kde prý několikrát pobýval i císař Karel IV., vznikla expozice českého vinařství a banka vín, konferenční sál a zázemí pro Centrum cestovního ruchu a agenturu České středohoří. Hrad je propojen s kulturním domem Ve velkém hradním sále vznikl konferenční sál pro 200 lidí, se zázemím pro svícení a projekce a překladatelské kabiny. Na ochozu je umístěna část expozice o vínech.
V Litoměřicích v březnu 2011 slavnostně otevřeli prostory gotického hradu. Rekonstrukce trvala téměř dva roky a stála 160 milionů korun. Interiér místy připomíná spíše luxusní nákupní centrum než gotický hrad. Svědčí o tom i rozložení nákladů: stavba stála přibližně 50 milionů korun, zbylé peníze, tedy 110 milionů, byly určeny na vybavení interiérů. V budovách, kde prý několikrát pobýval i císař Karel IV., vznikla expozice českého vinařství a banka vín, konferenční sál a zázemí pro Centrum cestovního ruchu a agenturu České středohoří. Hrad je propojen s kulturním domem Ve velkém hradním sále vznikl konferenční sál pro 200 lidí, se zázemím pro svícení a projekce a překladatelské kabiny. Na ochozu je umístěna část expozice o vínech. | Foto: Gotický hrad Litoměřice

Litoměřice - V Litoměřicích v pátek slavnostně otevřeli prostory gotického hradu. Rekonstrukce trvala téměř dva roky a stála 160 milionů korun.

V budovách, kde prý několikrát pobýval i císař Karel IV., vznikla expozice českého vinařství a banka vín, konferenční sál a zázemí pro Centrum cestovního ruchu a agenturu České středohoří.

Stavební část obnovy hradu byla dokončena v prosinci, 22. a 29. března město plánuje pro veřejnost dny otevřených dveří a první konferenci na téma cestovní ruch.

Peníze na větší část rekonstrukce pocházely z Evropské unie a město se podílelo zhruba 15 procenty z celkových 160 milionů. Stavba stála přibližně 50 milionů korun, zbylé peníze jsou určeny na vybavení interiérů. Vytápění středověkých prostor zajišťuje tepelné čerpadlo.

Hrad je propojen s kulturním domem

Ve velkém hradním sále vznikl konferenční sál pro 200 lidí, se zázemím pro svícení a projekce a překladatelské kabiny. Na ochozu je umístěna část expozice o vínech.

"Máme průchod do vedlejšího kulturního domu, včetně jeho sálu a salonků tak vznikne zázemí pro téměř 1000 lidí," řekl starosta Ladislav Chlupáč. Podle něj navíc Ústecký kraj městu slíbil, že by kongresy, konference a sympozia o cestovním ruchu pořádal právě v Litoměřicích.

V nižších patrech hradu a sklepeních sídlí vinárna, degustační místnosti i archiv vín. Ještě před několika lety nebyla sklepení hradu průchozí. Při rekonstrukci nádvoří narazili stavitelé i na strop neznámého sklepa, který pak zapracovali do projektu. Vznikla tak další místnost pro degustaci a archiv vína.

V dubnu v prostorách hradu Litoměřice pořádají 9. ročník festivalu Vinařské Litoměřice.

V gotickém hradě z doby Přemysla Otakara II. sídlil v minulosti pivovar i sklad zeleniny. V roce 1987 město opravilo venkovní fasádu stavby a vybudovalo novou střechu nad královským palácem. O opravách interiéru a dalším využití hradu se začalo vážně uvažovat v roce 2004.

 

Právě se děje

Další zprávy