Lanovka na Větruši nejezdí, má potíže s lanem

ČTK ČTK
14. 3. 2011 16:05
Lanovka kvůli málo napnutému lanu od soboty nejezdí, rozjet by se měla v úterý
Výletní zámeček na Větruši
Výletní zámeček na Větruši | Foto: Richard Matiašek

Ústí nad Labem - Lanovka na Větruši v Ústí nad Labem od soboty nejezdí, má málo napnuté tažné lano.

V neděli byl lanovku zkontrolovat technik od dodavatele, obnovení provozu Dopravní podnik města Ústí nad Labem plánuje na pondělí nebo úterý. Podle jeho mluvčího Milana Knotka nebyla bezpečnost cestujících ohrožena.

"Napínací systém tažného lana je za standardních podmínek regulován v rozmezí 92 až 108 procent napínací síly. Současný stav spočívá v tom, že se uvedená síla pohybuje okolo hodnoty 90 procent a nelze ji zvýšit - dotlakovat," uvedl mluvčí.

Cestující museli zpět autobusy

Bezpečnostní systém lanové dráhy proto nedovolil její další provoz.

Cestující, kteří před sobotní odstávkou kolem půl čtvrté na Větruši přijeli, museli zpět do města přistavenými autobusy.

"Technici Dopravního podniku města Ústí nad Labem jsou v kontaktu s dodavatelem technologie lanové dráhy a snaží se problém intenzivně vyřešit," dodal Knotek.

První potíže měla lanovka už v prosinci

Lanovka je stále ve zkušebním provozu. Žádný problém, který se dosud objevil, nepovažuje Dopravní podnik za vážný. První potíže s lanem měla lanovka již v den svého spuštění vloni 7. prosince, tehdy se vlivem velkého zatížení protáhlo o 2,5 centimetru a bezpečnostní systém kabiny zastavil.

Lanovka spojující obchodní centrum a zámeček Větruše je nejdelší bez podpěrných sloupů v Česku, měří 330 metrů. Stála zhruba 80 milionů korun, z nichž většinu zaplatila Evropská unie.

Dvě kyvadlově jezdící kabiny pro 15 osob vzdálenost překonají za dvě minuty. Lano, na kterém obě kabiny visí, měří 760 metrů a má průměr 3,6 centimetru. Lanovka překonává padesátimetrové převýšení. V provozu je každý den od 08:00 do 22:00 každých 15 minut, jednosměrná jízdenka přijde na 15 korun.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 55 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy