K městským policiím nastupuje 50 nezaměstnaných

ČTK ČTK
2. 7. 2012 13:56
Pomáhat budou v Ústeckém a Moravskoslezském kraji a také v Kutné Hoře
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Litvínov (Mostecko) - Celkem 50 dlouhodobě nezaměstnaných od pondělí nastupuje k městským policiím v místech, která nejvíc trápí takzvaní nepřizpůsobiví.

Nejvíc, celkem 28, jich bude pomáhat v Ústeckém kraji, 19 asistentů prevence pomůže v Moravskoslezském kraji a tři v Kutné Hoře, oznámila ve středu Jitka Gjuričová z ministerstva vnitra.

Dvouletý projekt financovaný z evropských peněz má zlepšit bezpečnostní situaci ve městech a také pomoci dlouhodobě nezaměstnaným najít nové uplatnění. Značná část asistentů bude tvořena Romy.

Projekt získal evropskou dotaci

Zapojovat nezaměstnané do práce městské policie zkoušejí města už dlouho, ale systematicky se s tím začalo až v roce 2009. Za státní peníze tehdy angažovala zhruba 50 lidí. Dalších 50 nastupuje právě v pondělí.

Celý projekt získal evropskou dotaci 37,7 milionu korun. Čistá mzda jednoho asistenta by se měla pohybovat kolem 10 tisíc korun a navíc budou dostávat i další vzdělání v oboru. Gjuričová si pilotní projekty pochvaluje. "V jedné problémové oblasti v Děčíně, kde asistenti působili už loni, klesl počet výjezdů Policie ČR na jednu třetinu," řekla Gjuričová.

V Chomutově využívá městská policie nezaměstnané už od roku 2007. Formálně jsou civilními zaměstnanci, berou minimální mzdu a pomáhají na ulicích - vysvětlují majitelům psů, že by měli uklízet exkrementy svých zvířat, řeší špatné parkování a urovnávají spory. Žádné zvláštní pravomoce nemají, ale přestupky mohou dokumentovat nebo přivolat policisty, což často stačí. Většinou nosí jen reflexní vesty s příslušným nápisem.

"Strašák" nosí uniformu

"Asi nejnejvděčnější roli má 'strašák', to je asistent, který odrazuje svou přítomností prostitutky," řekl náměstek chomutovského primátora Jan Řehák (ODS). "Strašák" je také jediný, kdo nosí uniformu. Městská policie v padesátitisícovém městě doteď zaměstnávala šest takových asistentů, dalších šest má získat díky novému programu.

Gjuričová si od nového projektu hodně slibuje, protože by v něm měli mít asistenti volné ruce jen na řešení kriminality. Navíc minimálně pětina z nich má po skončení projektu získat stálé místo. "Je to trochu přípravka. Městské policie si je můžou potom zaměstnat ze svého, ale připadají v úvahu i bezpečnostní agentury nebo místa domovníků," řekla.

Asistenti budou přímo podřízení konkrétnímu strážníkovi - mentorovi, Zájem o tuto práci prý byl nečekaně velký - na 50 přímých míst a 30 míst náhradníků se sešlo 258 uchazečů.

Mezi vybranými jsou i čtyři vysokoškoláci, převažují ale lidé se základním vzděláním. Značnou část asistentů budou dělat Romové. Podle Ladislava Poštolky, který dělá asistenta prevence kriminality v Karviné, si Romové nikoho cizího k tělu nepustí.

"To je musíte znát. Třeba se tu přistěhují Romové z Čech a takový cikán, když vás nezná, tak vás odpálkuje. Já je znám tady všechny odmalička, to je moje výhoda," řekl Poštolka. Během svého působení u městské policie už zadržel dva zloděje při krádeži auta. Asistenti se prý navíc dozvědí i informace, které by se k policii jinak nedostaly.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Volná místa ve vašem regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy