Hotovo. Ústeckým primátorem bude pan Neznámý

Martina Machová Radek Nohl Martina Machová, Radek Nohl
28. 10. 2010 15:15
Ústecké radnici budou další čtyři roky vládnout sociální a občanští demokraté

Ústí nad Labem - O jménu nového primátora Ústí nad Labem je rozhodnuto. Podle zdroje Aktuálně.cz, obeznámeného s průběhem koaličních jednání, jím bude Vít Mandík z ČSSD.

"Je to nominace klubu sociálně demoktratických zastupitelů," potvrdil jméno předseda ČSSD v Ústí nad Labem Arno Fišera.

Přestože byl až sedmý na kandidátce, bude vůbec prvním primátorem ČSSD v severočeské metropoli.

Že bude právě Mandík nový primátorem, nečekal po vítězství sociální demokracie v krajské metropoli zřejmě nikdo. Mandík kandidoval ve volbách poprvé, stal se však lídrem ČSSD v ústeckém obvodě Neštěmice. A teď bude vládnout celému městu.

Při rozhodování měla sociální demokracie těžkou volbu. Pavel Dlouhý, horký kandidát na primátora, se rozhodl, že se bude ještě věnovat medicíně. Arno Fišera by nerad opouštěl post náměstka hejtmanky.

Josef Macík se stane starostou na Severní Terase. Gustav Krov Aktuálně.cz řekl, že chce zůstat ředitelem ústeckého muzea. Nebude proto ani místostarostou.

Mandík, který vlastní několik realitních firem, tak byl jednou z posledních variant.

Spřátelené firmy o kšefty nepřijdou

Na ústecké radnici budou další čtyři roky vládnout sociální a občanští demokraté. Koalici podpoří Strana Zdraví Sportu Prosperity. Ve sedmatřicetičlenném zastupitelstvu budou mít strany 25 křesel.

Rozdělení mandátů v Ústí

  • 11 - ČSSD (Macík, Kailová, Dlouhý, Fišera, Rožec, Křeček, Mandík, Krov, Běhounek, Záveský, Vaňková)
  • 9 - ODS (Indra, Nedvěd, Řeřicha, Kubcová, Turek, Svoboda, Procházka, Pyšná, Tvrdík)
  • 5 - TOP 09 (Haasová, Zavoral, Dobrovolná, Boček, Coufalová)
  • 5 - SZSP (Eichler, Kačer, Kacerovský, Liehne, Vraspírová)
  • 5 - KSČM (Čelišová, Vodseďálek, Šamsová, Minárik, Malinkovič)
  • 2 - Severočeši.cz (Morštadt, Bergerová)

O své kšefty v Ústí nad Labem tak spřátelené firmy nepřijdou. Většinu městských zakázek tady dlouhé roky dostávají stále stejné společnosti.

Třeba Almond, který vlastní Václav Kožíšek, švagr krajského radního Radka Vonky (ODS), získal od ústecké radnice v letech 2004 až 2008 rekordních sto zakázek za téměř 37 milionů korun.

"Za ty roky jsem přesvědčena o provázanosti firem s ODS a tím i s vedením města," prohlásila zastupitelka Květoslava Čelišová (KSČM).

Na nedostatek práce si v Ústí v posledních letech nemohl stěžovat ani Viamont. Firma před časem vlastněná bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Právě za jeho ministrování dostávala společnost jednu zakázku za druhou. Jen mezi roky 2004 a 2008 si v Ústí přišla na 185 milionů korun.

Navíc Viamont letos zrekonstruoval za 32 milionů sál ústeckých zastupitelům a za dalších 70 milionů postavil lanovku k výletnímu zámečku Větruše. Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (ODS) několikrát řekl, že nad spekulacemi s provázaností na jakoukoliv firmu se může jen pousmát.

Staronové vedení města ani nezaráží, že více než 110 milionů korun rozdělila radnice mezi firmy PPV Stavby a Severočeská stavební. Ty patří Vítězslavu Chalupeckému a Patriku Oulickému, který je považován za šedou eminenci ODS.

Oulický má mimo jiné velmi blízko ke dvěma občanským demokratům - primátorovi Janu Kubatovi a bývalému radnímu Petru Ryšavému. Oba se netajili tím, že s Oulickým jezdili i na dovolenou.

Změní se pozemky politika z ODS ve zlato?

Dalším, kdo bude chtít, aby velká koalice v Ústí nad Labem zůstala, je právě i Petr Ryšavý. Ten vlastní v ústecké čtvrti Skorotice téměř 200 tisíc metrů čtverečních luk.

Mandík nahradí v křesle primátora Jana Kubatu (ODS).
Mandík nahradí v křesle primátora Jana Kubatu (ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

Podle návrhu nového územního plánu, který budou noví zastupitelé schvalovat, se však Ryšavému mohou pozemky pod rukama "změnit ve zlato". Z luk se mají stát lukrativní stavební parcely.

Vedení ústecké radnice odmítá, že by s pozemky spekulovalo. A to přesto, že na změně územního plánu může vydělat jeden z jejich kolegů z ODS.

Právě v Nových Skoroticích bydlí ústečtí politici a rodiny vlivných podnikatelů, kteří často dostávají od radnice městské zakázky. Podle realitních kanceláří patří mezi nejzajímavější lokality v Ústí nad Labem. Za metr čtvereční tu zájemci zaplatí i 2000 korun.

Svá sídla v Nových Skoroticích mají Jan Řeřicha, radní Tomáš Nedvěd (ODS), bývalý primátor Petr Gandalovič (ODS) či Václav Kožíšek. Bydlí tu i Ryšavý, který všem zmíněným pozemky prodal.

U této čtvrti se letos v létě mimo jiné postavily dva kruhové objezdy za zhruba deset milionů korun. Díky nim mohou politici a podnikatelé jezdit pohodlněji ke svým domům. Podle dopravních expertů i policie jsou ale v této části města zbytečné.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Chlapík se přesunul z Ottawy na farmu do Belleville do AHL

Český hokejový útočník Filip Chlapík se po deseti dnech vrátil z hlavního týmu Ottawy na farmu do Belleville do nižší AHL. Dvaadvacetiletý rodák z Prahy nastoupil za tu dobu za Senators v pěti zápase a nebodoval. Chlapík nechyběl na ledě u sobotní domácí výhry nad Calgary 5:2, další zápas čeká Senators až po pauze pro Utkání hvězd NHL v pondělí 27. ledna proti New Jersey.

Celkově v této sezoně NHL sehrál Chlapík za Ottawu 23 zápasů a připsal si pět bodů za dvě branky a tři asistence. V AHL má na kontě z 20 utkání 11 bodů za čtyři trefy a sedm přihrávek.

Senators draftovali Chlapíka v roce 2015 ve druhém kole na 48. místě. Do zámoří odešel z juniorky Sparty už o rok dříve a tři sezony působil v juniorské lize QMJHL v Charlottetown Islanders. V NHL debutoval v sezoně 2017/18 a má v ní na kontě celkem 48 duelů a 10 bodů za čtyři góly a šest asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy