Kandidát ANO dostal v Kadani nabídku: 110 tisíc za 200 hlasů

Radek Nohl Radek Nohl
11. 10. 2014 15:06
Před začátkem komunálních voleb si mohlo hnutí ministra financí Andreje Babiše v Kadani na Chomutovsku nakoupit balíček dvou stovek hlasů. "Kolega nabídku odmítl," tvrdí lídr Jan Richer.
Foto: Martin Fendrych

Kadaň - Člen vládního hnutí ANO v Kadani na Chomutovsku dostal ještě před začátkem komunálních voleb korupční nabídku od neznámého muže. ANO si od něj za 110 tisíc korun mohlo koupit balíček dvou stovek hlasů. Jeden hlas tak měl vyjít na 550 korun.

Kandidát ANO, na něhož se muž obrátil, ale podle lídra kadaňské kandidátky Babišova hnutí Jana Richtera odmítl. "Ten člověk pak údajně zareagoval slovy, že když to nechceme my, prodá hlasy někomu jinému," popsal Richter v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Obrátil se zároveň na Úřad vlády i vedení ANO a začal společně s nevládními organizacemi průběh voleb na Chomutovsku monitorovat. Že k manipulaci voleb v Kadani došlo, má prý i důkazy. Hodlá je ale zveřejnit až po sečtení všech hlasů.

Aktuálně.cz: Před volbami se na vás obrátili nějací lidé s tím, že pro hnutí ANO seženou nějaké hlasy?

Richter: Ano.

A.cz: Jak to probíhalo?

Jan Richter, lídr hnutí ANO v Kadani na Chomutovsku.
Jan Richter, lídr hnutí ANO v Kadani na Chomutovsku. | Foto: Hnutí ANO

Byl osloven jeden z našich kandidátů. Dotyčný člověk mu řekl zhruba toto: Slyšel jsem, že jsi z hnutí ANO a Richter jako váš lídr skupuje hlasy za 550 korun. Mám pro vás, pokud máte zájem, dvě stě kousků. Náš kandidát řekl, že to v žádném případě není pravda. A tak vše ukončil. Načež ten člověk zareagoval slovy, že když to nechceme my, prodá je někomu jinému.

A.cz: Vy znáte člověka, který prodej hlasů nabízel?

Já ho neviděl.

A.cz: Přemýšlel váš kandidát o nabídce?

Samozřejmě že ne. My jsme hned začali jednat. Obrátil jsem se na Radu vlády pro národnostní menšiny, posílal jsem to Transparency International, našemu PR oddělení a zvažoval jsem trestní oznámení pro promluvu. To jsem ale zatím neudělal, protože jsme následně začali volby v Kadani monitorovat.

A.cz: Co jste zatím zjistili?

Konkrétní poznatky máme, známe jména, ale zveřejnění bude v kompetenci nevládní organizace Naši politici, která monitoring voleb společně s dalšími sdruženími zaštiťuje.

A.cz: Obrátíte se na policii?

Já to zvážím podle toho, jak volby dopadnou. Jakým způsobem to bylo zmanipulované a kolik bude materiálů k tomu, abychom nevystupovali v roli nějakých hloupých Honzů.

A.cz: Informoval jste o tom vedení hnutí ANO?

Informoval jsem o tom centrálu hnutí i naše krajské předsednictvo, jehož jsem členem.

A.cz: Co na to šéfové hnutí ANO říkají?

To nevím. Je to nešvar naší společnosti. Nejde o první případ. Já jsem přemýšlel i s kolegou poslancem, jak tomu do budoucna zamezit nebo eliminovat. Momentálně to nevíme. Čím nás bude více, tím máme větší šanci proti tomu bojovat.

 

Právě se děje

Další zprávy