Děčín - Ekologové z hnutí Arnika dál bojují proti jezu na Labi za Děčínem. Ve středu proto uspořádali divadelní happening, při němž herci převlečení za ohrožené živočišné druhy utekli od řeky před betonáři.
Zhruba 20 lidí se potom přesunulo do města a přesvědčovalo místní, aby jez nepodporovali.
Mluvčí Arniky Zora Kasíková na konci akce řekla, že ji překvapilo, jak malou podporu jez v Děčíně má.
Hlavní role sehráli herci převlečení za bobry, vydry a lososy. Ty všechny prý pět metrů vysoký jez z pískovcového údolí vyžene. Za pět minut dvanáct se pak vydali do města mluvit s lidmi.
Arnika: lidé o jezu nic nevědí
Všechno vypadalo zdánlivě jako recese, ale lidé se do řeči opravdu dávali. "Říká se, že Děčíňáci jsou pro jez, ale tak to aspoň na pohled nevypadá. Buď jsou jednoznačně proti němu nebo o něm vědí jen velmi málo, a když pak vidí projekt, jsou z toho zděšeni," řekla Kasíková.
Diskuse o velkém plavebním stupni rozdělují veřejnost už dvě dekády. Protiváhu ekologům představují majitelé dopravních lodí i podnikatelské spolky. Ty tvrdí, že jez pomůže k prosperitě celému Česku a jeho severozápadu dvojnásob.
"Výrazně napomůže při tvorbě nových pracovních míst v regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti," uvedl počátkem března předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.
Lhůta pro přípomínky končí 22. března
Jez by zmenšil problémy, které rejdařům způsobuje časté sucho, jeho účinnost ale závisí i na tom, jak se svou stranou Labe naloží Němci. A o jejich záměrech přicházejí protichůdné informace.
Teď diskuse opět ožívá, hlavně kvůli tomu, že Ředitelství vodních cest podalo na ministerstvo životního prostředí už třetí verzi dokumentace EIA, která je nezbytná pro vydání stavebního povolení. Lhůta pro podání připomínek končí 22. března.
"Souvislost s tou naší akcí je spíš náhodná, i když tam také je. My své výhrady k dokumentaci zpracováváme a víme i o dalších subjektech, které připravují to samé," dodala Kasíková. Podobné akce podle ní ekologové chtějí pořádat i do budoucna.