ČR a Sasko nominovaly Krušnohoří na seznam UNESCO

ČTK Domácí ČTK, Domácí
20. 1. 2014 12:41
UNESCO by mohlo Krušnohoří zařadit na seznam v roce 2015, jako 13. českou památku.
Les v Krušných horách toho už musel vydržet hodně. Vydržel i tuto vichřici. Současná kalamita není koncentrovaná do jednoho místa, její závažnost spočívá v rozsahu území,
Les v Krušných horách toho už musel vydržet hodně. Vydržel i tuto vichřici. Současná kalamita není koncentrovaná do jednoho místa, její závažnost spočívá v rozsahu území, | Foto: Ondřej Besperát

Drážďany (Německo) - Český ministr kultury Jiří Balvín a saský zemský ministr vnitra Markus Ulbig v Drážďanech podepsali žádost o zařazení Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO.

Udělali tak poslední krok ke společné česko-německé nominaci přeshraničního hornického regionu na prestižní seznam. Ulbig očekává, že světová organizace rozhodne o zařazení Krušnohoří na svůj seznam v roce 2015.

"Já jsem přesvědčen, že ten projekt má velikánskou naději na úspěch, protože je perfektně připraven," řekl po podpisu nominační dokumentace Balvín. Zdůraznil, že zařazení Krušnohoří na seznam UNESCO by přispělo ke zvýšení turistického ruchu v regionu.

Balvín oceňuje i to, že společná žádost zlepší porozumění mezi Čechy a Němci. "Cílem je ty národy opravdu sblížit," prohlásil.

Nominace je výsledkem více než desetiletého úsilí, které vzniklo v Sasku a ke kterému němečtí organizátoři přizvali i českou stranu. Na seznam světového dědictví by se podle společného projektu mělo dostat přes 500 objektů na obou stranách Krušných hor, které dokládají více než osmisetletou hornickou tradici v regionu.

Celková plocha oblasti, která se o zařazení na seznam UNESCO uchází, přesahuje 6200 hektarů. Na německé straně zahrnuje 79 oblastí se zhruba 500 památkami. Na české straně jde o šest oblastí, po třech v Karlovarském a v Ústeckém kraji, které zahrnují celkem 23 objektů.

Organizátoři žádosti o zařazení Krušnohoří na seznam UNESCO jsou přesvědčeni, že společná přeshraniční kandidatura zvýší šance projektu na úspěch. Německo má dosud na prestižním seznamu téměř 40 památek, Česko zatím 12.

 

Právě se děje

Další zprávy