Církve stát požádaly o 168 staveb a šest tisíc pozemků

Domácí Domácí
15. 1. 2014 12:45
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových už vydal 21 nemovitostí.
Slezská evangelická církev požádala o pět staveb a dvanáct pozemků v Komorní Lhotce.
Slezská evangelická církev požádala o pět staveb a dvanáct pozemků v Komorní Lhotce. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - S koncem roku církvím vypršela lhůta, do kdy mohly požádat úřady o navrácení majetku. Na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se církve obrátily v 1080 případech. Zažádaly o vydání 168 staveb a 6125 pozemků.

Úřad už vydal 21 nemovitostí, ve 180 případech nárok na ně zamítl. 

"Většinu výzev jsme přijali koncem listopadu a v prosinci loňského roku. Za toto krátké období nám došlo 56 % všech výzev požadujících 54 % staveb a 41 % pozemků," uvedl generální ředitel ÚZSVM Miloslav Vaněk. Nejčastěji se pozemky a nemovitosti nacházejí na jižní Moravě.

"Přibližně šestinu požadovaných nemovitostí nespravuje ÚZSVM, a výzvy proto byly ve shodě se zákonem odeslány skutečným povinným osobám," dodal Vaněk. Počet pozemků se ještě může změnit, protože církve v žádostech většinou uvádějí parcely dle evidencí, které platily v době odejmutí majetku.

Historicky první zrestituovanou nemovitost od ÚZSVM v červnu minulého roku převzal Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou. Jednalo se o pozemek pod farou v Klučenicích na Příbramsku.

Církvím připadl také pozemek s bránou do známého benediktinského kláštera v Rajhradě. Arcibiskupství olomoucké si zažádalo o pozemky v areálu kroměřížského koupaliště Bajda. Ty navazují na kroměřížský zámek a jeho zahrady, které jsou na seznamu UNESCO.

K vydání jsou připraveny i pozemky pod hospodářskými budovami ze 17. století v areálu zámku Žitenice na Litoměřicku. Požádala o ně Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

"O budovu z roku 1884, nacházející se ve Filipově u Jiříkova, v níž v současnosti sídlí domov důchodců, požádala Pražská provincie kongregace Nejsvětějšího Vykupitele," dodal mluvčí ÚZSVM Robert Hurt.

Slezská evangelická církev požádala o pět staveb a dvanáct pozemků v Komorní Lhotce na Českotěšínsku. Nemovitosti využívá pro sociální účely Slezská diakonie a Integrovaný sociální ústav.

O pozemek pod svým klášterem v českých Budějovicích zažádala Kongregace Školských sester de Notre Dame. "Budovu kláštera získal řád zpátky do vlastnictví již na začátku 90. let minulého století. Vydáním majetku by tak došlo ke sjednocení vlastnictví pozemků a samotné stavby," vysvětlil Hurt.

Pozemky v Libočanech církev nedostane

ÚZSVM nemohl vydat pozemky v Libočanech na Lounsku, na nichž se nachází sportoviště a budova ve vlastnictví fotbalového klubu. "Dle zákona nelze vydat pozemek vyňatý ze zemědělského půdního fondu, na kterém bylo zřízeno v souladu se stavebním zákonem sportovní hřiště, které je užíváno," uvedl Hurt. Církve nedostaly zpátky ani 11 pozemků v areálu litoměřické nemocnice.

Pozemek pod farou v Klučenicích je první zrestituovanou nemovitostí.
Pozemek pod farou v Klučenicích je první zrestituovanou nemovitostí. | Foto: ÚZSVM

Úřad může vydat pouze pozemky či budovy, které funkčně souvisí s jinou nemovitostí, kterou církev vlastní nebo se jí vydá."Ve velkém počtu případů obsažených v žádostech církví tak pro vlastní rozhodnutí o vydání musí ÚZSVM počkat, až církev předloží platnou dohodu o vydání souvisejících nemovitostí uzavřenou dle tohoto zákona např. se Státním pozemkovým úřadem nebo Lesy ČR," dodal Hurt.

O rozsahu restitucí, jak jej vymezuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, chce ještě se zástupci církví jednat připravovaná koaliční vláda. Debata se vede také například o vydání některých budov na Pražském hradě, ČSSD usiluje o vyjmutí Hradu z restitucí. Metropolitní kapitula žádosti podala, Hrad je ale odmítal kvůli zajištění bezpečnosti hlavy státu.

 

Právě se děje

Další zprávy