Aktivisté vnikli do dolu Bílina, policie jich přes dvě stovky zadržela

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2018 21:40
Aktivisté, kteří v sobotu pochodem k povrchovému dolu Bílina na Mostecku protestují proti těžbě uhlí, narušili dopoledne vymezenou trasu pochodu a pokusili se proniknout do blízkého dolu. Policie více než dvě stovky z nich zadržela.
Aktivisté na rypadle.
Aktivisté na rypadle. | Foto: Limity jsme my

Lom - Několik set aktivistů z různých evropských zemí dnes u povrchového hnědouhelného dolu Bílina na Mostecku protestovalo proti těžbě fosilních paliv. Hned ráno se šestnáct z nich připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po dvanácti hodinách v pět odpoledne.

Policie zajistila 234 aktivistů a odvezla je z dolu. Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách v osm večer. Policie je odvezla na služebnu, sdělila policejní mluvčí Jana Slámová. Na dole už by tak neměl být nikdo z protestujících.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu.

Na pochod podél dolu Bílina se v sobotu vydalo zhruba pět stovek lidí sledovaných desítkami těžkooděnců, policistů na koních i čtyřkolkách a pod dohledem policejního vrtulníku.

Provoz stál dvanáct hodin

Vymezenou trasu opustilo zhruba v polovině pochodu náhle několik desítek aktivistů, kteří se snažili vniknout do lomu. Některé zadržela policie hned, některé později vyvedla z dolu. Ostatní účastníci dorazili po vymezené trase k obci Braňany, kde pochod skončil. Zajištěné osoby policie odpoledne odvážela na služebny.

Před služebnou cizinecké policie v Ústí nad Labem krátce po páté odpolední propustili jednoho ze zadržených. "Stěžoval si na přístup policie," uvedla Veronika Dombrovská za aktivisty, kteří na místo přijeli čekat na propouštěné.

Provoz v dole stál dvanáct hodin. "Naše ostraha prošla stroje a zařízení, nenašli jsem žádné poškození a provoz jsme obnovili s tím, že neustále máme nějaké aktivisty na prvním skrývkovém rypadle. Stroj je obklíčen policií a čeká se na to, až slezou dolů," řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. "To běžnému provozu nebrání," dodal.

"Jsme tady kvůli změnám klimatu"

V provoze bylo podle něj zhruba 150 lidí, kteří nemohli vykonávat svoji práci, čímž vznikla škoda. Uhlí se dnes netěžilo, protože stroje mají pravidelnou odstávku. Účastníci pochodu, kteří opustili jeho vymezenou trasu, jsou podle Vítka podezřelí z přestupku proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie.

Akce byla součástí vícedenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Cílem klimakempu je podle pořadatelů upozornit na změny klimatu a podpořit způsob života bez ekologických stop. Klimakemp se koná v Louce u Litvínova od středy a končí v neděli.

"Jsme tady kvůli změnám klimatu. Proto jsme tady v regionu, kde se těží uhlí. Proto protestujeme. Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí," řekl Áron Tkadleček z hnutí Limity jsme my.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy