Zvláštní volby. Pancová pomohla Rathově ČSSD a odešla

Pavel Baroch
25. 5. 2012 12:25
Při komunálních volbách skončila čtvrtá, ale nastoupil za ni náhradník
Kauza Rath se rozšiřuje i do Hostivice.
Kauza Rath se rozšiřuje i do Hostivice. | Foto: Pavel Baroch

Hostivice - Blízká Rathova spolupracovnice Kateřina Pancová, která je nyní stejně jako středočeský hejtman ve vazbě kvůli podezření z korupce, pomohla před dvěma lety ČSSD k vítězství v komunálních volbách v Rathově bydlišti v Hostivici.

Pancová zde kandidovala za sociální demokracii, skončila čtvrtá, ale následně do zastupitelstva nenastoupila. Uvolnila místo náhradníkovi.

Redakci Aktuálně.cz na to upozornil občan středočeské Hostivice poté, co policie zadržela Ratha, Pancovou a dalších šest osob a obvinila je z úplatkářství.

Rathova spolupracovnice, v té době už ředitelka kladenské nemocnice, si ve volbách nevedla špatně. Dostala 677 preferenčních hlasů, o 161 méně než její přítel David Rath, který skončil druhý. Nejvíc hlasů - 928 - obdržel Jaroslav Kratochvíl, starosta Hostivice.

ČSSD porazila ODS

ČSSD v Hostivici vyhrála, když získala 26,57 procenta hlasů a pět křesel v sedmnáctičlenném zastupitelstvu. Druhá ODS zaostala o bezmála šest procent.

Starosta Kratochvíl na otázky, které se jakkoli dotýkají Rathovy kauzy, reaguje podrážděně a nejradši by se s novináři už nebavil.

"Vzdala se mandátu a nastoupil za ni náhradník," řekl Aktuálně.cz a položil telefon, aniž by odpověděl, proč se tak stalo. Za Pancovou pak nastoupil náhradník Petr Králík.

Kateřina Pancová a David Rath.
Kateřina Pancová a David Rath. | Foto: Středočeský kraj

Odstěhovala se do Rudné

O něco výřečnější byl zástupce starosty Jiří Kučera ze Sdružení nezávislých kandidátů. Uvedl, že Pancová měla v Hostivici trvalé bydliště, ale pak se odstěhovala do Rudné.

V Rudné žila Pancová se svým partnerem, někdejším poslancem Petrem Kottem, kterého policie minulý týden rovněž zatkla a nyní je ve vazbě.

Doktoři a pracovníci ve zdravotnictví patří do skupiny lidí, kteří při volbách obvykle dostávají nejvíc hlasů. Místostarosta Kučera uvedl, že se okolnostmi hostivické kandidatury Kateřiny Pancové nikdy podrobně nezabýval.

David Rath se "své" Hostivici coby hejtman a hostivický zastupitel náležitě odměnil. Z kraje putovaly do města nemalé prostředky, díky nimž se například rozšířila mateřská škola, postavila nová základní škola, renovuje se gymnázium nebo se vybudovala dětská hřiště.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy