reklama
 
 

Z památníku v Lidicích někdo ukradl sochu dítěte

22. 11. 2010 16:15
Podle ředitele památníku ji mohl ukrást někdo na zakázku

Lidice (Kladensko) - Neznámý zloděj ukradl z pietního území v Lidicích na Kladensku zhruba metr vysokou bronzovou sochu.

Byla součástí sousoší znázorňujícího 82 lidických dětí, které zemřely v polském koncentračním táboře.

Mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová potvrdila, že se cena ukradené sochy odhaduje na 220 000 korun.

Podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla existují nejméně dvě varianty, proč socha zmizela. Domnívá se, že ji ukradl sběrač kovů nebo že si krádež objednal nějaký sběratel uměleckých předmětů.

"Přikláněl bych se k tomu, že to je na objednávku," řekl ČTK Červencl. Po pachateli policie pátrá.

Sousoší znázorňuje 82 lidických dětí, které zemřely v červenci 1942 v polském Chelmnu. Za celou dobu existence pomníku nebyl podle internetových stránek památníku na sousoší podniknut žádný vandalský útok ani pokus o jeho krádež.

Autorkou sousoší nazvaného Památník dětským obětem války je sochařka Marie Uchytilová, která na něm spolupracovala až do své nenadálé smrti s manželem Jiřím Hamplem. Své životní dílo umístěné v Lidicích však nikdy nespatřila - prvních třicet soch bylo instalováno až v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

autor: ČTK | 22. 11. 2010 16:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama