Pirát z D1 dostal 5 let vězení a 7 let nesmí řídit

Michal Štůsek Michal Štůsek
22. 11. 2010 13:06
Luboš Lacina se hájil tím, že nešlo o úmyslný útok
Luboši Lacinovi hrozil až dvanáctiletý trest
Luboši Lacinovi hrozil až dvanáctiletý trest | Foto: ČTK

Praha - Pět let ve vězení s dohledem a na 7 let zákaz řízení. Tak zní trest, který dnes u soudu dostal Luboš Lacina.

V březnu vytlačil na dálnici D1 ze silnice pomaleji jedoucí mazdu. Verdikt není pravomocný, odsouzený se proti němu na místě odvolal.

"Verze postižených je podpořena videozáznamem. Důkazem je i svědectví inženýra Landy, který jel za nimi," popsal soudce hlavní důvody, které ho k vynesení rozsudku vedly.

"Znalec potvrdil, že došlo k souběžné jízdě v řádu tří až čtyř sekund. Obžalovaný nedodržel požadovaný odstup," pokračoval soudce.

"Nutno vzít v potaz razanci manévru a také to, že řidička neměla šanci reagovat. Rozhodující není kontakt, ale manévr a zablokování vozidla," dodal.

Státní zástupce Tomáš Milec ve své závěrečné řeči navrhl pro obžalovaného zákaz řízení a trest ve spodní třetině sazby, která se pohybuje v rozmezí 5 až 12 let. Podle Lacinova obhájce Pavla Szkandery se jednalo jen o přestupek.

Prohlédněte si, jak probíhalo vynesení rozsudku

Soud probíhal od čtvrtečního rána. Obžalovaný tvrdil, že mu mazda vjela nečekaně do cesty, když předjížděl kamion. To Lacinu donutilo k pozvolnému přibrzdění. Dle svých slov také řidičku upozornil zatroubením.

Trest má odstrašit veřejnost

Státní zástupce požadoval, aby soud uznal Luboše Lacinu vinným z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Poukázal také na to, že rozhodnutí soudu by mělo být exemplárním příkladem, který by měl odstrašit veřejnost od agresivní jízdy. "V případě, že podobné kauzy zůstanou nepotrestány, mohly by se silnice stát hřištěm či kolbištěm k vyřizování účtů," uvedl Milec.

Žalobce argumentoval tím, že Lacina vytlačil mazdu z dálnice úmyslně a jen díky shodě náhod vyvázla dvojice z nehody bez vážnějších následků. "Použil auto jako zbraň, a to z velmi malicherné pohnutky," prohlásil Tomáš Milec dopoledne před soudem.

Lacina ve své závěrečné řeči odmítl, že by nehodu způsobil úmyslně a požaduje, aby soud předal jeho případ k přestupkovému řízení. "Jsem si vědom toho, že jsem způsobil vážnou dopravní nehodu, která mohla mít fatální následky," uvedl Lacina. Jedním dechem ale dodal, že se jednalo o chybu řidičskou, nikoli úmysl, ze kterého je obžalovaný.

Pohled do zrcátka

Luboš Lacina ve své čtvrteční výpovědi uvedl, že si není vědom srážky s mazdou, která by vedla k jejímu vystrčení z dálnice. Kontakt potvrdila policejní expertíza, která na pravé zadní straně superbu našla stopy červené barvy a také výpověď obou postižených.

Následky svého činu si obžalovaný údajně uvědomil až při pohledu do zpětného zrcátka, kdy viděl, jak auto doslova vylétá z dálnice. Lacina zastavil na konci mostu, podle svých slov zavolal na číslo 112 a poté utíkal na místo nehody, kde se snažil s postiženými komunikovat a pomoci jim.

Dvojici se před soudem znovu omluvil. "Z mé strany se nejednalo o žádný záměr vám ublížit," sdělil.

Žena i spolujezdec u soudu shodně vypověděli, že Lacina při předjíždění křičel a ukazoval vulgární gesta. Obžalovaný neslušná gesta i nadávky ze své strany popřel, naopak jako iniciátora neverbální přestřelky uvedl spolujezdce v mazdě.

Nehoda se stala 22. března na 24. Kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Lacina, který pracuje jako manažer v Plzeňském Prazdroji, jel ráno z Ostravy do Prahy na pracovní schůzku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy