Ve středních Čechách se otevírají centra pro integraci cizinců ze zemí mimo EU

Radek Dragoun Radek Dragoun
9. 11. 2018 22:00
Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra v průběhu listopadu otevře ve Středočeském kraji pět Center na podporu integrace cizinců, která se zaměřují na lidi ze zemí mimo Evropskou unii a s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v Česku. Středočeský kraj zůstával posledním krajem, kde taková regionální centra chyběla, přestože v něm žije po Praze nejvyšší počet cizinců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

"Řada cizinců mohla doposud využívat služeb v Praze a řady nestátních neziskových organizacích sídlících v Praze. Praha je také v řadě případů dobře dopravně dostupná pro obyvatele Středočeského kraje," vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá, proč se na tento kraj dostalo jako poslední.

Cílem center je podporovat integraci cizinců do majoritní společnosti. Za tímto účelem jim poskytují sociální a právní poradenství či kurzy českého jazyka. Neslouží však pouze cizincům, ale i firmám a obcím v regionu.

"V souvislosti s aktuální situací na trhu práce a trvajícím nárůstem zaměstnávání cizinců patří mezi velké úkoly centra také komunikace a spolupráce se zaměstnavateli a koordinace této situace s dalšími institucemi. Cílem těchto opatření je prevence negativních jevů přinášejících napětí mezi cizinci a většinovou společností, které přináší nezvládnutá integrace," říká mluvčí správy uprchlických zařízení Jan Piroch.

Centra tak například hrají důležitou roli v momentě, kdy nějaká firma plánuje zaměstnat větší množství cizinců. "Před příchodem zahraničních zaměstnanců se mohou na větší zatížení infrastruktury připravit jak obce, tak i další instituce, od škol přes úřady práce až po policii," říká Piroch.

Středočeský kraj se nyní stane regionem s největším počtem poboček. V průběhu listopadu budou do plného provozu spouštěny centra v Mladé Boleslavi, Benešově, Kladně, Příbrami a Kutné Hoře. "Pracovníci center se zaškolují a seznamují se s problematikou svého regionu. Do konce listopadu budou postupně pro klienty spouštěny jednotlivé aktivity," vysvětluje Piroch.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy