Mělník - V nové Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj se rozmnožili vlci. Dokazují to záběry z fotopasti v okolí Doks, která vlčata s rodiči vyfotila. "Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech," řekl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.
Poprvé zachytila pohyb vlka v CHKO fotopast umístěná v blízkosti rybníka Břehyně u Doks už letos na jaře. Pozorování a snímky z fotopastí z července a srpna pak potvrdily, že se v oblasti vyskytují rodiče s mláďaty.
"Nemáme zatím přesný údaj, kolik jich je. Fotopasti zachytily vždy jen jedno vlče," uvedl Pořízek. Zároveň dodal, že se objevily zprávy, kdy jeden z lesníků pozoroval v jiné části Dokeska vlčici s několika mláďaty.
Smečka by se v následujících letech mohla rozrůst, ale správa CHKO nepředpokládá, že by čítala desítky dospělých jedinců. Navíc mláďata se budou moci rozmnožit nejdříve za dva až tři roky.
Člověka neohrožují
Zprávu o rozmnožování vlků uvítalo ekologické sdružení Hnutí DUHA, podle kterého je to dnes patrně jediná množící se smečka vlků v Česku. "Zprávy o přítomnosti vlčat nebo březích samic nemáme dokonce ani z Beskyd, kde se v posledních deseti letech vlci objevovali jen nepravidelně," uvedl expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.
Lidé žijící blízko chráněné oblasti se však vlků bát nemusí. Podle správce oblasti v okolí Dolní Lužice jich žije asi stovka. "Žádné zprávy o napadení člověka nemáme," řekl Pořízek. Vlci o člověka nejeví zájem ani jinde v Evropě. "Úmrtí způsobené vlkem nebylo v Evropě doloženo více než sto let," dodal Kutal z Hnutí DUHA.
Vlkům se na Severu Čech daří
Vlkům se v oblasti daří i díky velkému zalesněnému prostoru bez lidské aktivity a dostatku potravy. "Kromě drobné zvěře loví i daňčí a černou zvěř, ale ne dospělé, zdravé jedince," dodal vedoucí správy Pořízek.
Lovením mladých nebo oslabených kusů by tak vlci mohli přispět k řešení problému s přemnoženými divokými prasaty, jeleny a srnci, kteří okusováním ničí v lesích malé stromky. Pokud by vlk způsobil škody na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci.
Migraci vlků ze Slovenska brání silnice
Poslední žijící vlk v České republice byl zastřelen koncem 19. století. V posledních letech se k nám však vlci začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Do Česka přicházejí především z Polska a Německa.
Vlků migrujících ze Slovenska do Beskyd v posledních letech ubylo zejména díky pytlákům a velkým silnicím. Nejvíce vlků v Evropě žije na Iberském poloostrově, v Itálii, Karpatech a Balkáně, kde vlčí populace dosahuje až 5 tisíc žijících jedinců.