V Lidicích promítnou Nikolaevův stejnojmenný film

ČTK ČTK
9. 6. 2011 8:50
Slavnostní premiéra proběhne ve čtvrtek, den před výročím lidické tragédie
Foto: Bioscop

Lidice (Kladensko) - V Lidicích se ve čtvrtek večer uskuteční slavnostní promítání stejnojmenného filmu režiséra Petra Nikolaeva.

Kvůli projekci vznikne za místní galerií improvizované letní kino. Film bude den před výročím tragédie sledovat zhruba 250 pozvaných lidí, prozradil ředitel lidického památníku Milouš Červencl.

Snímek podle něj zhlédnou například lidé, kteří přežili lidickou tragédii, a jejich příbuzní. Promítání by se měl zúčastnit také ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

V Lidicích měla být původně premiéra

Červencl řekl, že chtěl původně promítání zrušit. V Lidicích totiž měla být už premiéra snímku, kterou však producenti nakonec přesunuli na poslední květnový den do Prahy.

"Údajně bylo důvodem, aby se film dostal do kin s předstihem ještě před koncem školního roku. S producentem Adamem Dvořákem jsme si o tom řekli své," poznamenal.

Na slavnostní promítání byli pozváni i političtí představitelé Kladna, ministerstev obrany a kultury a Středočeského kraje, který prý navíc celou akci financoval.

Nikolaevův film je v kinech nejnavštěvovanějším snímkem

"Jak to dopadne, bude záležet na počasí. Lidé z ministerstva obrany například tvrdí, že pro ně bude premiéra až ta u nás v Lidicích," dodal Červencl.

Film Lidice, který Nikolaev natočil podle scénáře Zdeňka Mahlera, zaujal hned po premiéře první místo v tabulce nejnavštěvovanějších titulů českých kin.

O jeho úspěchu může svědčit i to, že o něj projevilo zájem České kulturní centrum v Izraeli nebo České velvyslanectví ve Washingtonu, aby snímek mohli promítat krajanům v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy