Spor o kolínské gymnázium nekončí, kraj město ignoruje

ČTK ČTK
8. 11. 2011 7:36
Kraj má převést zřizovatelská práva na město, od září se však s hejtmanstvím nesešlo
"Přijde nám to jako zbytečný bod vzájemných svárů mezi městem a krajem," říká ke sporu o gymnázium starosta Kolína Vít Rakušan.
"Přijde nám to jako zbytečný bod vzájemných svárů mezi městem a krajem," říká ke sporu o gymnázium starosta Kolína Vít Rakušan. | Foto: www.zmenaprokolin.cz

Kolín - Spor mezi krajem a Kolínem kvůli dalšímu fungování gymnázia se stále nedaří zažehnat.

Kolínští zastupitelé v září schválili převod zřizovatelských práv na město, od kraje ale nepřišla žádná reakce. Město podle starosty Víta Rakušana (Změna pro Kolín) přitom hejtmanství opakovaně vyzývá k jednání.

Markéta Vítková z krajského úřadu sdělila, že schůzka bude mít smysl, až se k záměru vyjádří ministerstvo školství a Kolín doloží, jak bude provoz školy financovat.

Kraj, který gymnázium zřizuje, platil za využívání městského objektu symbolickou korunu ročně. Radnice chtěla nájemné zvýšit, aby měla prostředky na opravy, hejtmanství s tím ale nesouhlasilo.

Co bude s budovou dál?

Nájemní smlouva vypršela loni v prosinci, od té doby se obě strany nedokázaly domluvit na nových podmínkách. Naděje svitla až v září, kdy se zastupitelé rozhodli přistoupit na jednu z možností navržených krajem, a to na převod zřizovatelských práv na město.

Ostatní varianty, tedy bezúplatný převod budovy na kraj nebo ponechání původního nájemného, se městu nelíbily.

Hejtman David Rath (ČSSD) ale při nedávné besedě s kolínskými studenty prohlásil, že rozhodnutí města je velmi nešťastné, protože není jasné, kde chce sehnat peníze na rekonstrukci budovy, odkoupení školního vybavení a samotný provoz gymnázia.

"Pan hejtman navrhl tři varianty, my jsme si jednu vybrali. To, že teď kraj diskutuje, je jeho svaté právo, my jenom napjatě čekáme na reakci, která přijde," poznamenal Rakušan.

Rakušan: Posílali jsme tři dopisy, kraj mlčí

Už dříve uvedl, že provoz gymnázia vyjde ročně na 3,5 milionu korun. Výhodou by mělo být to, že město bude moci do budovy bez obav investovat i snáze shánět dotace na rekonstrukce. Ze všeho nejdříve chce opravit odpady a topení. Připraveno na to má kolem 1,7 milionu korun.

Radnice podle Rakušana hejtmanství od září poslala tři dopisy, žádala v nich o schůzku v reprezentativním složení. Žádná odezva prý nepřišla. "Je to trošku překvapivé, protože bylo řečeno, že se bude jednat rychle," podotkl starosta.

Krajští radní podle Vítkové o gymnáziu jednali 31. října a město bude o jejich rozhodnutí informováno v nejbližších dnech.

Rakušan postup kraje kritizuje, současný stav podle něj studenty vrhá do nejistoty. "Přijde nám to jako zbytečný balvan, přijde nám to jako zbytečný bod vzájemných svárů mezi městem a krajem. Nechápeme, proč si nemůžeme sednout k jednomu stolu a tu situaci dovést do konce," uvedl starosta.

 

Právě se děje

Další zprávy