Rath nás šikanuje, obvinil starosta Kolína hejtmana

Michal Kalina
8. 7. 2011 15:42
Podle Víta Rakušana se sociální demokracie mstí za prohrané volby do zastupitelstva
Starosta Rakušan tvrdí, že kraj úmyslně městu neschválil dotace a zdržuje nástup nové tajemnice.
Starosta Rakušan tvrdí, že kraj úmyslně městu neschválil dotace a zdržuje nástup nové tajemnice. | Foto: www.zmenaprokolin.cz

Kolín - Starosta Kolína Vít Rakušan obvinil ve sporu o dotace středočeského hejtmana Davida Ratha z diskriminace.

Rakušan (Změna pro Kolín) tvrdí, že město nedostává dotace kvůli komunálním volbám, ve kterých Rathova ČSSD neuspěla.

"Kolín se ocitl na pomyslné černé listině. Důvody spatřuji v tom, že sociální demokracie prohrála volby a není schopna přijmout fakt, že skončila v opozici," řekl MF Dnes starosta.

Hejtman ale takové závěry odmítl s tím, že o dotace v jednom případě mělo žádat město a nikoliv pořadatel festivalu Kmochův Kolín a že žádost o příspěvek na lavice pro chrám svatého Bartoloměje podle něj vůbec na úřad nedorazila.

Další neshody se týkají kolínského gymnázia a jmenování tajemnice městského úřadu.

Kraj zvýšil střední škole nájemné z jedné koruny na téměř 900 tisíc korun ročně. Podle Ratha hodlá ale krajský úřad budovu převzít do své správy a investovat do její rekonstrukce až 70 milionů.

Rakušan je nezkušený a naivní, prohlásil Rath

Rakušan hetmanovi také vytýká, že měsíc po výběrovém řízení ještě kraj nepodepsal smlouvu s novou tajemnicí Dagmar Soukupovou, a vidí v tom další schválnost. Rath tvrdí, že v jejím případě stále probíhá správní řízení.

Podle prvního muže středních Čech je Rakušan nezkušený a naivní.

"Skutečně nestojím o takovou zkušenost, kterou má za sebou on. Členství ve třech stranách během dvaceti let jistě neprokazuje naivitu, ba naopak vypočítavost," reagoval na výrok starosta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy