Praha - Ředitel středočeského krajského úřadu Zdeněk Štětina v úterý rezignoval na svou funkci. Uvedla to mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
Štětina v poslední době čelil kritice kvůli závazkům rušené Středočeské turistické a informační služby (STIS), závěrům interního auditu nebo odměnám, které krajský úřad vyplatil jeho přítelkyni.
"Rezignaci pana ředitele Krajského úřadu Středočeského kraje Zdeňka Štětiny považuji za logické vyústění nahromaděných problémů, které musí v poslední době krajský úřad řešit," uvedl hejtman Josef Řihák (ČSSD).
Řízením úřadu byl podle Mertinové pověřen dosavadní zástupce ředitele pro oblast veřejné správy Robert Georgiev.
Štětina řekl, že za jeho kauzou stojí neznámá skupina, která má něco společného s úřadem nebo krajem. Odstoupit se rozhodl proto, aby hejtmanství nebylo dál poškozováno.
Postu šéfa se vzdal, na úřadě zůstává
O jeho dalším zařazení rozhodne nový ředitel. "Odstoupením z funkce zůstávám podle zákoníku práce zaměstnancem krajského úřadu a je na panu Georgievovi, jak s touto věcí naloží. Jasnou představu nemám," vyjádřil se Štětina.
Hejtman Josef Řihák (ČSSD) Štětinovu rezignaci označil za "logické vyústění nahromaděných problémů, které musí v poslední době krajský úřad řešit". Už dříve k budoucnosti šéfa úřadu řekl, že všechny možnosti jsou otevřené. Včetně případného odvolání, které by ale muselo být podmíněné souhlasem ministra vnitra.
Opoziční ODS očekávala, že Štětina ve funkci skončí. Někteří její zástupci namítali, že odpovědnost by neměl nést jen on, ale více lidí.
Hospodaření STIS prověřují kriminalisté. Podle ODS do ní směřovaly peníze i po rozhodnutí o její likvidaci. Štětina podotknul, že krajská rada rozhodla o likvidaci STIS a měl být připraven materiál o revokaci tohoto usnesení.
V Galerii Gate, již organizace spravovala, se mezitím konaly řádné výstavy. Na policii prý Štětina naposledy podával vysvětlení v srpnu 2013, a to k projektu Osobnosti Středočeského kraje.
"Samozřejmě, policie nás jako krajský úřad kontaktuje v jednotlivých kauzách. Pokud někdo nesouhlasí s názorem jiného, podá trestní oznámení," namítl.
ODS vadily i závěry interního auditu, který se zaměřil na účetnictví kraje a odhalil údajně řadu nedostatků ve výkaznictví. Auditová zpráva se zmiňuje i o tom, že na krajském úřadě dostatečně nefungují kontrolní mechanismy.
Někteří úředníci jsou placeni dvakrát
Audit prý také odhalil, že někteří pracovníci úřadu jsou odměňováni dvakrát. Jednak jsou placeni jako zaměstnanci kraje a jednak z evropských peněz.
Štětina podotknul, že krajský úřad má 600 zaměstnanců a hospodaří s šestnáctimiliardovým rozpočtem. "Je logické, že se určité závady v postupech mohou nacházet," namítl. Auditová zpráva podle něj není veřejná, a přesto byla zveřejněna a informace z ní použity proti němu.
Účelově byly podle něj využity i informace o potížích s novým informačním počítačovým systémem Ginis. Podle úředníků padá a nedá se na něm bezproblémově pracovat. "Je jasné, že se zaváděním tak velkého informačního systému mohou být spojené problémy," podotkl Štětina.
Odměny pro přítelkyni
Média v minulosti informovala také o tom, že kraj vyplatil peníze Štětinově přítelkyni, zaměstnané ve firmě, jež v budově krajského úřadu zajišťuje ostrahu. Nad rámec práce pro tuto společnost pracovala i na některých projektech pro odbory regionálního rozvoje a školství.
Štětina už dříve přiznal, že pracovní smlouvy se svou přítelkyní uzavíral on. Vybrána prý byla kvůli svým zkušenostem. Firmě, jež v budově úřadu zajišťuje ostrahu, hejtmanství také navýšilo odměny. Ředitel poukazoval na to, že jeho přítelkyně není majitelkou ani jednatelkou této společnosti.
Štětina v minulosti působil na okresním úřadě v Berouně jako jeho přednosta. Od roku 2002 je pracovníkem středočeského krajského úřadu na pozici zástupce ředitele. Šéfem úřadu byl jmenován v prosinci 2011, kdy ve funkci nahradil Petra Hostka.