Prostituce na D5: Otcové prodávali dcery pasákům

Domácí Domácí
20. 2. 2013 12:14
Kriminalisté zadrželi osm mužů, kteří organizovali prostituci na odpočívadle dálnice D5
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi skupinu mužů z Kladna, kteří na dálničním odpočívadle organizovali prostituci.

Osm mužů ve věku od 22 do 47 let průběžně sváželo na dálniční odpočívadlo na pátém kilometru dálnice D5 ve směru z Prahy na Plzeň 12 až 15 dívek a žen, které provozovaly prostituci.

Prostitutkám bylo mezi 17 a 46 lety. Mezi ženami byly podle policie i dívky, které "pasákům" prodaly jejich vlastní rodiny.

"Za částku 200 eur tak měl například jeden otec prodat v roce 2010 obviněným svou tehdy ani ne osmnáctiletou dceru. Pravidelně (týdně) pak měl ovšem inkasovat i část výdělku, který dívka odevzdávala obviněným. Jednat se mělo zhruba o částku 100 eur," uvedl policejní mluvčí Pavel Hanták.

Ženy si průměrně "vydělávaly" okolo čtyř tisíc korun. Ty, které se zodpovídaly přímo někomu z odhalené skupiny, musely pasákovi odvádět celý výdělek. Ostatní prostitutky, které se pohybovaly na stejném území, musely obviněným odvádět zpravidla tisícikorunový denní poplatek, upřesnil mluvčí.

Byl to rodinný podnik

Podle policie se jednalo o rodinný podnik, obvinění byli mezi sebou v příbuzenském vztahu. Skupina v podstatě ovládla oblast odpočívadla a až na výjimky do ní nepouštěla jiné prostitutky.

Každý z obviněných mužů měl pracovat sám za sebe, společně si však pomáhali, aby minimalizovali riziko odhalení.

"Koordinovaně spolupracovali při zajišťování odvozu a svozu žen na místo, vzájemně se informovali o probíhajících policejních kontrolách, o situaci a stavu možných zákazníků a vzájemně si vypomáhali při vybírání peněz od prostitutek za poskytnuté sexuální služby," uvedl Hanták.

Ženy, pocházející z nízkých sociálních a vzdělanostních vrstev, byly na obviněné muže zcela odkázané, neboť ti jim zajišťovali ubytování i stravu. Podle Hantáka obvinění prostitutkám v několika případech vyhrožovali a patrně se na nich dopustili i fyzického násilí.

Za oběti sexbyznysu se pořádají protestní pochody:

Akce ÚOOZ proběhla pod krycím názvem RELAX. Kriminalisté měli organizovanou skupinu v hledáčku už od konce roku 2011. "Už prvotní operativní informace dávaly tušit, že detektivové mají před sebou skupinu osob zabývající se koordinovanou činností, která by mohla svým jednáním naplnit skutkovou podstatu několika trestných činů," sdělil mluvčí.

Muži jsou obviněni hned z několika trestných činů, z obchodování s lidmi, kuplířství a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

"V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti tresty odnětí svobody až na dvanáct let," upřesnil Hanták. Pět mužů, kteří jsou obviněni z obchodování s lidmi, je stíháno vazebně. Zbylá trojice obviněná z kuplířství je stíhána na svobodě.

 

Právě se děje

Další zprávy