Čepici měl vycpanou alobalem. Jdou po mně, řekl policii muž, který střílel po autech

Domácí mp Domácí, mp
23. 1. 2020 15:19
Michal V., který minulý pátek v ranních hodinách střílel na auto a cisternu na silnici I/4 na České Budějovice, podle policie nemusel být při smyslech nebo mohl mít halucinace. Podle serveru iDnes.cz si policie nechává vypracovat znalecké posudky. Mladíkovi za pokus o vraždu a obecné ohrožení hrozí 15 až 20 let vězení nebo až výjimečný trest.
Zběsilá jízda Michal V. | Video: Policie ČR

Když policie Michala V. po incidentu dostihla, měl pod čepicí rozprostřený alobal, aby ho - dle jeho vysvětlení - nemohly zaměřit satelity a družice. "Jdou po mně ilumináti," tvrdil podle serveru iDnes.cz policii. Ze strachu z kamer si ve svém BMW sklopil také stínítko proti slunci, třebaže v 6 hodin ráno byla úplná tma. 

Jeho nebezpečná jízda začala v Lipencích na kraji Prahy, kde u svého domu nasedl do auta a zanedlouho se dostal na silnici I/4 vedoucí z Prahy do jižních Čech. Zhruba v polovině cesty se Michal V. domníval, že ho dostihli "jeho únosci". Na černý vůz Škoda Kodiaq, který se ho pouze pokoušel předjet, proto několikrát vypálil.

O pár kilometrů dál se na silnici setkal s cisternou. Řidič se bál, že vozidlo je součástí nastražené pasti, a začal na cisternu střílet. Ta ale pouze mířila s naftou a benzinem na několik pump. 

Ani dva lidé z osobního vozu, ani řidič cisterny však Michala V. nikdy neviděli a vůbec ho neznají. Při střelbě naštěstí nikdo nezemřel a ani neutrpěl zranění. Policie přesto čin klasifikovala jako pokus o vraždu a obecné ohrožení. Muži v případě odsouzení hrozí 15 až 20 let vězení nebo až výjimečný trest.  

Policie však bude zkoumat, jestli muž byl při činu příčetný, a proto si nechává vypracovat znalecké posudky. "V rámci vyšetřování zažádají kriminalisté o odborné posudky z oboru psychiatrie a dalších," informovala server mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. 

Policie v tuto chvíli zatím neví, jestli byl Michal V. pod vlivem drog nebo alkoholu, kriminalisté čekají na výsledky rozboru krve. 

Jisté znaky výstřednosti chování

Rodina tvrdí, že si pár dní před střelbou změny v chování Michala V. všimla. "Čtyři dny předtím jsme u něj zpozorovali změny v chování. Jako by se u něj rozjela nějaká duševní porucha. Bohužel jsme nestihli zareagovat," řekl serveru zdroj blízký rodině. 

Michal V. začal tvrdit, že je sledován, že po něm jdou a chtějí ho zabít. Mladík prý také mluvil k Bohu a vyprávěl nesrozumitelné historky. 

Podle policie muž nikdy nebyl trestán, ale zároveň přiznávají, že pro ně mladík není zcela neznámý. Podle iDnes.cz přátele Michala V. uvedli, že kouřil často marihuanu a měl zkušenosti také s jinými drogami. 

Mladík také věří nejrůznějším konspirační teoriím, například o chemtrails nebo na sociálních sítích sdílel dezinformační video, ve kterém se tvrdí, že boeing společnosti Malaysia Airlines 17. července 2014 nad Ukrajinou nesestřelila ruská raketa vystřelená separatisty z ruského kompletu BUK, což je oficiální závěr vyšetřování. 

 

Právě se děje

Další zprávy